nARCHITECTS'in New York'taki Doğa Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Brooklyn merkezli nARCHITECTS firması, New York sahilinde tükettiği kadar enerji üreten bir doğa merkezi ve sergi alanı tasarladı. Sedir kaplı Jones Beach Energy & Nature Center, Atlantik Okyanusu'na bakıyor. Bu proje, 12 hektarlık bir beton otoparkı sürdürülebilir bir yapıya ve doğal bitki örtüsü ile dayanıklı bir peyzaja dönüştürdü. 

Stüdyo, 100 metre uzunluğundaki bir binanın alt yapısı olarak molozu yeniden kullanan nARCHITECTS'in "daha önce binlerce aracın varlığıyla tanımlanan bir sitenin dokunaklı bir dönüşümünü" tasarladığını söyledi. Long Island'ın New York, Wantagh'daki bariyer adalarından birinde yer alan Jones Beach merkezi, bir yıl sonra kalıcı bir sergi ile 2020'de tamamlandı.

Jones Beach Energy & Nature Center

12.000 metrekarelik merkez, 1960'lardan kalma bir halk banyosunun temelleri üzerinde oturuyor ve her iki uçta da yüzyıl ortası kat planlarına uzanıyor. Bir dizi iç hacim ofisleri, yardımcı odaları, sınıfları ve uçsuz bucaksız bir galeriyi içerir.

Stüdyo "Mimari, peyzaj, ekoloji, mühendislik ve sergi içeriğinin bütünsel bir entegrasyonunu gösteren Jones Beach Energy & Nature Center,insan mühendisliği ile doğa güçlerinin nasıl iç içe geçtiğini ve kesiştiğini öğrenmek için halka açık bir kaynaktır." dedi. Tasarım, bitişik okyanus dalgalarına atıfta bulunan testere dişli masif ahşap bir çatı ve eski bir tuğla hamamı anımsatan pişmiş toprak renkli bir zemin içeriyor.

Jones Beach Energy & Nature Center

Kuş geçirmez camlı şeffaf pencereler iç galerilere doğal ışık getirirken, sedir kafesler binayı sarmak için dış cepheyi sarar, ısı kazanımını dengeler ve sürekli bir sundurmayı "gölgenin değişen ritmi" ile sarıyor. 260 güneş fotovoltaik paneliyle donatılmış olan merkez, tükettiği kadar enerji de üretiyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış. Ayrıca yapı bu özelliğiyle sürdürülebilir mimari projelerdendir. Stüdyo, tesis içi bir pilin "bölge genelinde elektrik enerjisi direncini artırmak" için elektrik şebekesiyle uyum içinde çalıştığını belirtti.

Tasarım jeotermal HVAC, gelişmiş ısı yalıtımı, LED aydınlatma armatürleri, günışığı kontrolleri ve entegre bir HVAC kontrol sistemi için fosil yakıtları ve rezistanslı ısıtmayı ele alıyor. Bina ve sergiler, ziyaretçileri enerji kullanımı ve doğanın etkileşimi hakkında eğitirken, önemli kamu tesisleri ve daha geniş toplum için alan sağlıyor.

Jones Beach Energy & Nature Center

"Doğanın Gücü" ve "Enerjinin Doğası" olmak üzere iki kalıcı sergiye ev sahipliği yapan Jones Beach Centre, ilk yılında 150.000 ziyaretçiyi ağırladı. Ayrıca sürdürülebilir mimarinin dikkat çekici özellikleri de vardır. Ziyaretçiler etkileşimli modeller ve videolar aracılığıyla binanın nasıl çalıştığını öğrenecek ve ekosistemler, peyzaj koruma, habitat restorasyonu, doğal enerji kaynakları, enerji verimli binalar, yenilenebilir enerji teknolojileri, elektrik şebekeleri ve aşırı hava koşullarının güç ağları üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinecek. 

New York Eyalet Parkları, Rekreasyon ve Tarihi Koruma Servisi ile Long Island Power Authority (LIPA) arasındaki bir kamu-özel ortaklığı aracılığıyla New York'taki Modern Sanat Müzesi'nde (MoMA) sergilenecek. 2021'de AIA New York Tasarım Ödülü sahibi olan merkez, yaklaşan iki sergide yer alacak: 21-23 Ekim 2022 tarihleri ​​arasında Open House New York ve MoMA'da 19 projeden 12 çığır açan projeyi öne çıkaran Architecture Now: New York, New Publics Şubat - 29 Temmuz 2023.

Jones Beach Energy & Nature Center

nARCHITECTS'in kurucu ortağı Eric Bunge "New York: New Publics sergisi, içeriğinin genişliği ve bugün halk için çalışma yapmanın ne anlama geldiğini tam olarak kavraması nedeniyle bize ilham veriyor. "Kamu" kelimesinin çoğul kullanımına da ayrıca dikkat ediyoruz. Farklı ve kapsayıcı kullanıcıları karşılayan bir mimari tasarlamayı hedeflediğimiz için genellikle kendimiz kullanıyoruz." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)