OTHERWORLDS'un Sürdürülebilir Como Agua Resto-Bar'ı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kuzey Goa, Hindistan'da denize bakan Vagator kayalıklarında yeni bir bar ve restoran olan Como Agua'ya adım atın. Multidisipliner uygulama OTHERWORLDS tarafından tasarlanan tasarım, sürdürülebilir kaynaklı bambu ve yabani bir çalı olan Lantana Camara'yı bir araya getirerek, yemyeşil tropikal cennetle çevrili, aşırı büyümüş ve genişlemiş bir dokumacı yuvasında yemek yemeyi eğlenceli bir şekilde ifade ediyor. 

Como Agua Resto-Bar

Batı Ghats'ta yaygın bir istilacı bitki türü olan Lantana Camara, her yıl tarıma, ormanların büyümesine, yaban hayatına ve kabilelerin geçim kaynaklarına zarar veriyor - ancak onu bir yapı malzemesi olarak yeniden tasarlayarak, baş mimar Arko Saha "Proje, Lantana'nın çıkarılması, kullanımı ve restorasyonuna vurgu yaparken biyolojik malzemeler kullanarak yenilikçi bina uygulamaları sergiliyor." dedi.

DOKUMACI KUŞLARININ VAHŞİ YUVASINI ÇAĞRIŞTIRIYOR

Como Agua Resto-Bar

Como Agua'nın tasarımında doğal ortamlarda bulunan formlardan büyük ölçüde esinlenilmiş. Stüdyo, "Dokumacı kuşlarının vahşi yuvaları bizi büyüledi. Dokumacılar sosyal kuşlardır, genellikle koloniler halinde yuva yapar ve beslenirler. Dallar, lifler ve yapraklar gibi her türlü doğal malzemeyi toplayarak, genellikle bir ağacın dalından sarkan ve yuvaları olarak işlev gören bir zar örerler." dedi. 

Yuva yapımında kullanılan malzemeler arasında ince yaprak lifleri, çimen ve dallar bulunur. Birçok tür, ince yaprak lifleri kullanarak çok ince yuvalar örerken, bufalo dokumacıları gibi bazıları kolonilerinde, içinde küresel dokuma yuvalar bulunabilen büyük, düzensiz çubuk yuvalar oluşturur. Bu nedenle OTHERWORLDS, bir dokumacı yuvasının içinde ve çevresinde yemek yeme deneyimini keşfetmek istedi. Tıpkı dokumacılar gibi, ekip de Ghats ormanlarında yabani Lantana toplamak ve mekân için uzamsal yapılar oluşturmak üzere bunları örmek için yiyecek aradı.

Como Agua Resto-Bar

Como Agua restoranın üst güvertesinde, Kuzey Goa'nın geniş plaj ve deniz manzarasının keyfini çıkarırken oturup yemek yiyebileceğiniz iki yuva bulunur. Zemin katta, dalgalı bir Lantana zarı bar ve pizza tezgahlarını sarmakta ve aralarında akşam yemeği için rahat bir köşe sunan ahşap bir bank yer alıyor. Masaları aydınlatmak için bar-resto boyunca yayılan tel örgü lambalar da ağaçlarda bulunan asma yuvalarından esinlenmiş; farklı yüksekliklerde asılı duran bu lambalar, ormanlarda bulunan biyolojik benzerlerinin organik doğasını taklit eden tuhaf ve sıcak bir atmosfer yaratıyor.

BAMBU VE YENİDEN KULLANILMIŞ LANTANA CAMARA İLE İNŞAAT

Como Agua Resto-Bar

Lantana Camara, Batı Ghats'ın %40'ından fazlasını, toplam 13 milyon hektarlık bir alanı istila ederek dünyanın en kötü on istilacı türünden biri olarak listelenmiş. Hindistan'a 1800'lerin başında, ağırlıklı olarak İngilizler tarafından süs bitkisi olarak getirilen Lantana, bahçelerden kaçmış ve çok sayıda hibrit çeşidiyle tüm ekosistemleri ele geçirmiş durumda. Gelişinden bu yana geçen 200 yıl içinde bitki, odunsu bir sarmaşık olarak gölgeliklere tırmanacak, yoğun bir çalılık oluşturarak diğer bitkileri saracak ve orman zemininde bir çalı olarak yayılacak şekilde evrimleşmiş. 

Lantana çoğunlukla meyve yiyen kuşlar, maymunlar, ayılar ve benzerleri tarafından dağıtılır, ancak aynı zamanda kök stokundan ve düğümlerinden de büyüyebilir. Bu da yaygın büyümesine yol açarak biyoçeşitliliği, geçim kaynaklarını, insan ve hayvan sağlığını etkiler - yerli bitkileri yerinden ederek ve yoğun çalılıklar oluşturarak meradaki verimliliği azaltmaktan, kabile topluluklarının yenilebilir yumrular ve yakacak odun toplamak için ormana erişimini son derece zorlaştırmaya kadar…

Como Agua Resto-Bar'

Bu endişe verici sorunlar ve tehditler, Lantana'nın büyümesinin yakın tehlikesini ortaya koymakta, ortadan kaldırılmasını ve yeni kaldırma / restorasyon yöntemlerinin araştırılmasının aciliyetini vurgular. Como Agua için OTHERWORLDS, Batı Ghats'tan Lantana'yı yeniden kullandı ve korkuluklar, bileşik duvar bölmeleri, yuva benzeri yapılar, cepheler ve kanopiler için kullanılan bir membran oluşturmak üzere metal örgü yapıları kesmek, kırpmak, bükmek ve etrafına sarmak için sahaya getirdi. 

Dış mekandaki yerleşik banklar bile geri kazanılmış Matti ahşap parçaları kullanılarak yapılmış. Hint Kota taşı iç döşemeyi oluşturuyor. Buna karşılık, farklı cilalı ve renklerde (pürüzlüden pürüzsüze) daha büyük Kota taşı levhaları daha ince parçalar halinde kesilmiş ve daha sonra dış mekan ahşap güvertesine kenetlenmek üzere sahada döşenmiş. Yerel olarak temin edilebilen Matti ahşabı mobilyaları ve dış mekan zemin kaplamasını oluşturur.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)