ÖzÜ DD Tarafından Düzenlenen b.ağ Etkinlikleri Devam Ediyor

Özyeğin Üniversitesi çatısı altında yapılan çalışmaları bütünleştirmek ve topluma daha faydalı hale getirmek için başlatılan ÖzÜ Disiplinlerötesi Düşünce gurubunun yaptığı etkinlikleri ve takvimini sizlere aktarmanın mutluluğu içindeyiz. ÖzÜ DD,  ‘karmaşık’ konular için çözüm yerine çok katılımlı, çok taraflı strateji üretmek için tüm Üniversite bireylerini içeren oluşumlar düzenleme amacındadır. Daha önce yapılmış ve ilerde yapılacak etkinliklerin listesini sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

Yaklaş... 

Özyeğin Üniversitesi 10. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen Özü Disiplinlerötesi Düşünce Etkinlikleri’nin ilki olan YAKLAŞ 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleşti.

Etkinliğin ilk gününde farklı bölümlerden öğretim üyeleri 4 oturumda biraraya gelirken, ikinci gününde 11 ‘karmaşık’ konuda karma disiplinli atölyeler gerçekleşti. 17 bölümden 60 lisans öğrencisinin katılımıyla ÖzÜ öğretim üyelerinin yürütücülüğünde gerçekleşen atölyeleri, katılımcıların kaleminden aktarmak üzere hazırlanmış b.ağ’ın ilk sayısı da bu ay yayınlandı.

 b.ağ

b.ağlantısal düşünce’nin deneyimlerle geliştirilmesi, zenginleştirilmesi günümüzün ve geleceğin üniversitelerinden beklenenlerin başında geliyor. b.ağ, YAKLAŞ teması altında gerçekleşen bu 11 atölyedeki çalışmaları aktarmak, geliştirmek, ivme kazandırmak için yayınlandı. Bu yeni yayının ilk sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

 b.ağlantılar 1

Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim üyelerini bir araya getirerek yeni fikirlere, uygulamalara yön verecek disiplinlerötesi yaklaşımlar için beyin fırtınası yapmak üzere ÖzÜ DD ekibi tarafından, Rektör Esra Gençtürk’ün desteğiyle bir sohbet serisi başlatıldı. ‘b.ağlantılar’ adı altında düzenlenen sohbet serisinin ilkini Özyeğin Üniversitesi Youtube kanalı altında yer alan ÖzÜ Disiplinlerötesi Düşünce Playlist'inden izleyebilirsiniz. Bu seri ile günümüzün karmaşık konuları için farklı uzmanlık alanlarını birlikte düşünmeye imkan tanıyan bir platform oluşturulması amaçlanmakta. 2019 bahar dönemi boyunca devam edecek bu buluşmaların, yeni dünya düzeninin gerektirdiği çalışma kültürüne, üniversitemizin disiplinlerötesi çalışmalarına da katkı sağlaması bekleniyor.

b.ağlantılar serisinin ilki 12 Mart 2019 tarihinde ÖzÜ X’de gerçekleşti. Deprem x Hukuk x Çevre temaları çerçevesinde, Hukuk Fakültesi’nden Özlem Yenerer Çakmut, H. Bige Açimuz ve İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Atilla Ansal’ın katılımlarıyla gerçekleşen sohbetin kolaylaştırıcılığını M. Pınar Mengüç yürüttü. Tartışma, konuyla ilgili güncel örnekler, inşaat mühendisliğinde ‘yetkinlik’, risk, sigorta şirketleri, hukuk okuryazarlığı, eğitimde yenilikçilik ve benzeri kavramlar üzerinden gerçekleşti.

b.ağlantılar 2

B.ağlantılar serisinin ikincisi 2 Nisan tarihinde ÖzÜ X’de gerçekleşti. Göç x Ekonomi x Şeffaflık temaları çerçevesinde, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Deniz Sert, Ekonomi Bölümü’nden Ümit Özlale ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Alpay Er’in katılımlarıyla gerçekleşen sohbetin kolaylaştırıcılığını M. Pınar Mengüç yürüttü.

 Farklı uzmanlıklar arasında ortak bir dil oluşumuna katkı sağlamak üzere kurgulanmış b.ağlantılar serisi dönem boyunca  ÖzÜ X’de devam edecek.

 

 b.ağlantılar 03  / 24 Nisan 2019

Kültür x Yapay Zeka x Gelecek 

Özge Samancı, Ali Serdar, Furkan Kıraç, M. Pınar Mengüç

b.ağlantılar 04  / 22 Mayıs 2019

Kent x İnsan x Cazibe 

Orhan Hacıhasanoğlu, Teoman Alemdar, Selenga Gurmen, M. Pınar Mengüç

 Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)