Özyeğin Üniversitesi’nden Gökçeada’nın Sürdürülebilir Kalkınmasına Destek

Özyeğin Üniversitesi (ÖzÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Istanbul Tasarım Enstitüsü’nün bu yıl ikinci kez düzenlendiği ÖzÜ Gökçeada İmroz Tasarım Çalıştayları başarıyla tamamlandı. Çalıştay sonuçları, 29 Haziran 2015 Pazartesi günü Gökçeada Belediye Sinema Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Belediye Başkanı Ünal Çetin ve diğer tüm yerel paydaşlarda paylaşıldı. Yaratıcı ve yenilikçi tasarım yönteminin yerel sosyo ekonomik sorunların çözümünde kullanılmasına dayanan, Toplumsal Tasarım (Social Design) yaklaşımının Türkiye'deki en kapsamlı uygulaması niteliğindeki çalıştayın sunum ve arama toplantısına Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Orhan Hacıhasanoğlu da katıldı.

ÖzÜ Gökçeada İmroz Tasarım Çalıştayları, Gökçeada’nın sahip olduğu kültürel ve doğal kaynakların, Gökçeada'lıların da aktif katılımıyla, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürülerek, sürdürülebilir ve çevre dostu kalkınma sürecine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 22-28 Haziran 2015 tarihleri arasında Gökçeada'nın Zeytinliköy, Dereköy ve Eşelek Köylerinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen çalıştaylara Özyeğin Üniversite'si dışında İTÜ, Anadolu, Dokuz Eylül, Atılım, İYTE, İzmir Ekonomi ve Yaşar Üniversitelerinden toplam 40 öğrenci katıldı. ÖzÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinin yanısıra University of Edinburgh, Münih MHKM ve İzmir Ekonomi Üniversitelerinden öğretim üyeleri de çalıştay yöneticisi olarak çalışmalara katkıda bulundular.

Öğr. Gör. Alayça Erözçelik’ le birlikte projenin koordinasyonunu yürüten Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, “ÖzÜ Gökçeada Tasarım Çalıştayları hem kurgulanış ve katılımcı gerçekleştirilme şekli hem de sonuçları açısından, Özyeğin Üniversitesi'nin sosyal fayda odaklı girişimcilik felsefesinin somut bir ürünüdür” diye konuştu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)