Pôle Simone Veil Çok Amaçlı Spor Merkezi

Le Havre şehri bizi güçlü hikayeler ve spreylerle dolu hareketli bir atmosfere sürüklüyor.

Yeni, kültürel ve birleştirici olan spor tesisleri, yükseltilme sürecinde olan Danton bölgesinin en önemli parçalarından biri olarak kurulmaktadır. Bu spor tesisi, Le Havre şehrinin politikasına ve programını oluşturmaları için kendisine danışılan sakinlerin beklentilerine daha yakından yanıt verir.

Spor Merkezi Tasarımı

 Program, güçlü ve tanımlanabilir bir mimari, bir uzantısı olacağı kamusal alana cömertçe açılan birleştirici bir “temel taşı” çağrısında bulunuyor. İnsanların kardeşlik ruhuyla bir araya geldiği hem basit hem de inanılmaz anlara kucak açabilecek cömert ve samimi bir mimari ziyaretçileri karşılıyor.

Proje, mahalleyi birleştirmeyi amaçlayan yeni bir meydanın çerçevesini tamamlayan basit bir planın parçasıdır. Cepheler, geniş bir alışveriş merkezini samimi bahçelerle birleştiren bu geniş ortak alanın şeklini vurgulamak için komşu sokaklarınkilerle nazikçe hizalanmıştır.

Bina, oluşumunu komşu rıhtımları dolduran tuğla depoların arketipsel morfolojisinden alıyor. Çift eğimli çatılarla mazgallı bu kentsel peyzaj, Le Havre'nin mirasıyla onu tanıdık bir refah vektörü yapma noktasına kadar inkar edilemez bir şekilde bağlantılıdır. Proje, gelişen ve barışçıl bir dönemin neredeyse melankolik sembolünü sürdürmek için profillerini yeniden üretiyor. Verimliliklerini spor alanlarına atfederek, yetenekli büyük hacimlerinin sade güzelliğine de saygı gösteriyorlar.

Akışkan Cephe Örnekleri
En Güzel Cephe Örnekleri

Yerine sıkıca sabitlenmiş bir ikonun görüntüsünde şekillendirilen çağdaş bina, yine de yeni işlevine uyum sağlamak için yeniden yapılandırılıyor. İlk olarak, kamusal alanın eylemin kalbine kaymasına izin vermek için kütlesi sanki ustalıkla kaldırılıyor. Daha sonra, materyalliği ve mat pişmiş toprak tuğlaların mirasına, fırçalanmış paslanmaz çelik saclardan yapılmış canlı bir kaplama ile yanıt veriliyor.

Son olarak, çağdaş yapı, modellerinin kitleselliğine, barındırdığı etkinlikleri hem gerçek hem de mecazi olarak gün ışığına çıkarabilen “şeffaf bir kitlesellik” ile yanıt veriyor. Bu nedenle proje ikili bir görünümle uygulanmaktadır. Genelde çevresinin, özelde ise halk bahçesinin resimsel yansımalarının canlandırdığı hassas bir manzaraya bürünürken, değişmeyen ve güçlü bir kentsel varlığı öne sürüyor.

Giydirme Cephe Örnekleri
Spor Merkezi Projeleri

İç mimari, dış zarfı daha yerel bir kayıtta yansıtıyor. Buharlı bir beyazla tozlanmış gibi görünen akışkan boşluklardan cömert bir ışık yayarak berraklık temasını alır. Ahşap, bu huzurlu genel atmosferi yapılandırır ve fiili olarak, biyofilik etkisinden kaynaklanan bir esenlik duygusu ekler. Sofistike bir geometriyi takip eden tamamen ahşap asma tonoz ile en çok yararlanan büyük spor salonudur. Şehre, mekana, sakinlerine ve kullanımlarına yönelik bu kurucu dikkatlerden mimari, bu eşsiz yapıyı ortaya çıkarmak için duyarlı bir yorumcu haline geliyor.

Spor Merkezi Tasarımı
Kütüphane Tasarımı Örnekleri
Sport Center Example
Tırmanma Duvarı Örnekleri
Spor Merkezi Plan

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)