Sürdürülebilir Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi, Çin'in Gelecek Bilim ve Teknoloji Kültür Bölgesi olan Hangzhou'da 26 hektarlık bir kampüstür. Kompleks, farklı spor ve beceri seviyelerindeki oyunculara hizmet veriyor ve çevresi, Hangzhou vatandaşları için açık yeşil alan olarak hizmet veriyor.

Spor merkezi, Çin'in yeşil bina programının en yüksek derecesini (üç yıldız) alacak şekilde tasarlanmış. Üç ana tesisi vardır: bir futbol stadyumu, bir kapalı arena ve bir su merkezi. Her oda, yıl boyu konfor için hibrit bir havalandırma stratejisi kullanır.

Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi

60.000 kişilik futbol stadyumu, kampüsteki en büyük tesistir. FIFA standartlarına göre tasarlanan seyirciler her koltuktan engelsiz manzaranın keyfini çıkarıyor. Görünümü optimize etmek için mimarlar, programın ihtiyaçlarına uygun geometri kullandı. Bunlar panjurlu cephede dalgalanmalar olarak görülebilir.

Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi

Cephe alanı saran katmanlı çıtalarla iç ve dış arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. Yakından bakıldığında çıtalar bir hacim ve opaklık hissi uyandırır. Uzaktan cephe daha şeffaf hale gelir ve binanın altındaki kampüs yeşil alanını şehrin geri kalanıyla birleştirir. Ayrıca çıtalar, yiyecek satış noktalarına ev sahipliği yapan ve Hangzhou'nun panoramik manzarasını sunan terasları da barındırıyor.

Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi

Tasarımcılar çıtanın bileşimini optimize etmek için yıllık güneş ışınımı verilerini kullandı. Bu analizler ayrıca spor kompleksi için güneş enerjisi toplayan fotovoltaik panellerin yerleşiminde de yardımcı oldu. Ayrıca sistemin sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlamak için bir jeotermal ısı değişim ve geri kazanım sistemi entegre edilmiş. 

Stadyumun güneyinde yer alan spor merkezinin kapalı alanıdır. 19.000 oturma kapasitesine sahiptir ve sunulan programlarla esnek olacak şekilde tasarlanmış. Basketbol, ​​voleybol gibi seyircili sporların yanı sıra büyük çaplı müzik ve kültür etkinliklerine de ev sahipliği yapabilir. Su merkezi kampüsün batı tarafında yer alır. Yüzme ve dalış eğitimi öğretimi için kullanılabilecek iki adet 50 metrelik havuz bulunur. Aynı zamanda 800 seyirci ile rekabetçi etkinlikler için hizmet verebilir. 

Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi

Tesisleri birbirine bağlamak için spor merkezinin zeminde kıvrılan katmanlı bir podyum bulunuyor. Dalgalı tasarımı, Hangzhou'nun eteklerindeki teraslı çay çiftliklerinden ilham almış. Bağlantılı spor binalarını birbirine bağlamanın yanı sıra podyum, kompleksin ortak tesislerini de barındırıyor. Bunlar arasında  fitness salonları, soyunma odaları ve yemek içecek satış yerleri dahildir.

Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi

Sporla ilgili olanakların yanı sıra Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi kampüsü ve şehri birbirine bağlayan ayrıntılı bir çevre düzenlemesine sahiptir. Alanın neredeyse yarısı kamusal yeşil alanlara ayrılmış. Toplantılar, eğlence, etkinlikler ve dinlenme için kullanılabilir. Site nehir kıyısında yer aldığından kampüsün çevre düzenlemesi aynı zamanda yağmur suyu ve gri su için bir filtreleme sistemi olarak hizmet veren bir sulak alan yaratacak. Bu sistemler kirleticileri doğal olarak gidermek ve böylece temiz su elde etmek için yerel flora ve faunanın yeteneklerini optimize eder.

Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi

Genel olarak Hangzhou Uluslararası Spor Merkezi, halk için tasarlanmış sürdürülebilir bir rekreasyon alanıdır. Pek çok büyük stadyum ziyaretçilerini yalnızca rekabetçi etkinlikler sırasında ağırlarken, bu spor kompleksi Hangzhou'nun kentsel dokusuna iyi bir şekilde entegre edilmiş. Şehrin metro sisteminden kolayca erişilebilen, canlı yeni bir nehir parkı olarak hizmet verir. Son teknoloji eğlence ve spor tesisleri de halkı cezbeder ve sağlıklı, dengeli bir yaşam tarzını teşvik eder.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)