Parıldayan İkonik Bir Cephe Önerisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kavramsal proje, Slovakya’nın Bratislava kentindeki suya erişimi olan bir nehir kıyısının yakınında, yeni bir kamusal meydanda yer alacak. Öne çıkan sahil konumu ve şehrin iki önemli bölgesi arasındaki ana yaya yolu üzerindeki konumu ile galeri, kentsel doku üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.


BAKIR LEVHALAR İLE KAPLI SANAT GALERİSİNİ TASARLAYAN CHYBIK + KRISTOF MİMARLARI BÖLGENİN GEÇMİŞ İŞLEVLERİNDEN ESİNLENMİŞ.


CHYBIK + KRISTOF, hareketli bakır levhalarla kaplı Halk Sanat Galerisi tasarımını tanıttı. Kavramsal proje, Slovakya’nın Bratislava kentindeki suya erişimi olan bir nehir kıyısının yakınında, yeni bir kamusal meydanda yer alacak. Öne çıkan sahil konumu ve şehrin iki önemli bölgesi arasındaki ana yaya yolu üzerindeki konumu ile galeri, kentsel doku üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.

Bakır levhalar ile kaplı sanat galerisini tasarlayan CHYBIK + KRISTOF mimarları bölgenin geçmiş işlevlerinden esinlenmiş. Madencilik, eritme ve madeni para basımıyla bilinen bölgenin mirasından ilham alan mimarlar dairesel bakır cephe unsurlarına sarılmış bir dizi dikey silindir form önermiş.

Halk Sanat Galerisi

Yükseltilmiş hacim, aşağıdaki plaza boyunca yaya alanlarını açarak binanın iç mekânları ile halka açık plaza arasında bir bağlantı oluşturur. Parıldayan, hareketli bakır elemanlar galeri cephesinde dinamik bir etki yaratır. Malzemenin zamanla eskiyerek renk ve özelliklerini değiştirmesi beklenir. Silindirik hacimlerin tanımladığı iç avlu, zemin kattaki açık kamusal alanlara bağlanan, ancak projeye farklı, daha içe dönük bir karakter sunan bir alandır. En tepede, ziyaretçilerin çevredeki manzaraları deneyimlemesine imkân veren çatılara erişilebilir.

Halk Sanat Galerisi

İç sergi alanları eşleştirilmiş, ancak dairesel şekilleri ziyaretçilerin dikkatini sanat eserlerine yoğunlaştırarak varlıklarını güçlendirir. Çatı pencereleri, sergi odalarına dağınık, yumuşak ışık sağlar. İç mekânlar, fonksiyonların esnek bir şekilde dağıtılmasına izin verecek şekilde birbirine bağlıdır. Döngüsel oda bağlantıları, sanat alanlarının yanı sıra ofisleri ve diğer olanakları birbirine entegre eder.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)