Yeniden Kullanıma Örnek Bu Cam Ev, Zanaatkarlığın Geleceğine İşaret Ediyor

19. yüzyıldan kalma ahşap evlerle çevrili olan ve parıldayan bir cam ev, şapkasını modernite ve zanaatkarlığın nadir ve benzersiz bir kesişimine çıkarıyor. 18. yüzyılın sonlarından beri cam üreticilerine ev sahipliği yapan Kuzey Bohemya’nın Nový Bor kenti Lasvit'in genel merkezinin yeni tasarımını da içinde bulunduruyor. Odak noktası olan camlı genel merkez, aslında Çek atölyesinin Palackého Meydanı'nı eski görkemine kavuşturma planının bir parçası. Bu atölyede otantik cam yapım gelenekleri çağdaş dokunuşlarla buluşuyor.

Cam Ev Tasarımları

Zanaatkarlığın Geleceği

Bir dizi mimarlık firmasının yepyeni bir nesil için cam yapımının ruhunu yakalayabilecek teklifler sunduğu küresel bir tasarım yarışmasının zirvesinde, Çek mimarlar OV-A tarafından önerilen ve kazanan tasarım, antik çağın empatik kucaklaması ile dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, genel merkez tasarımına ek olarak, aynı anda geleceğe bakan, çok yönlü ve farklı bir dönüm noktası sunan mahalle konsepti tasarlanıyor.

Lasvit Genel Merkezi

Bölgenin geleneksel arduvaz çatı kiremitlerinden esinlenerek tamamen cam kiremitlerle kaplanmış olan Lasvit'in cam evi, yerel ve eski yapım geleneklerini Maison'ın öncü malzeme araştırmalarıyla birleştirerek hem asırlık cam yapım zanaatını hem de onun izlerini sürebilen tarihi kenti yüceltiyor.

Şeffaf Cephe Örnekleri

İçeriden parıldayan bu cam ev, boyutları 60x60cm ile 60x120cm arasında değişen 1400'ün üzerinde cam karo ile donatılmış ve kendini destekleyen dış iskeletten oluşuyor. Her bir karo 8 mm kalınlığında ve birlikte cephe ağırlığı 14 ton gibi şaşırtıcı bir ağırlıktadır. Lasvit, Milano'dan Dubai'ye özel tasarım fuarları olan kinetik cam enstalasyonlarıyla tanınırken, burada temel uzmanlıkları olan zanaatkar camın inovasyonuyla ustalıklarına geri dönüyorlar.

Yaratıcı Cephe Örnekleri

Cam Cephe

Tüm cephe, metalin ve daha da ilginci, camın atmosfer sıcaklığına bağlı olarak genleşip büzüleceği şekilde tasarlanmıştır. Bu, her bir cam karonun yapıya yalnızca bir noktada sabitlendiği benzersiz bir sabitleme yöntemiyle mümkün olmaktadır; kalan köşeler, onu kaplamaya doğru iten başka bir üç karo tarafından tutulmaktadır. Bu durum, karonun yapıdan bağımsız olarak genişlemesine ve büzülmesine izin verir.

Cam Cephe Örnekleri

Lasvit'in yorumlanabilen cam karoları, binayı yosun ve diğer bitki örtüsünün istilasına karşı geleceğe hazırlayan ve UV ışınlarına dayanıklı bir nano boya ile kaplanmıştır. Bunun yanı sıra, tek tek karolar arasındaki 6-10 mm boşluklardan da suyun geçmesine izin verilmiştir.

Cam Ev Tasarım Örnekleri

Bu cam kentinde, Lasvit'in genel merkezi, cam yapımında gençleşmenin ve yeni bir güvenin simgesi gibi parlıyor. Lasvit başkanı Leon Jakimič, "Bizim cam evimiz tipik ofislerden bir dünya uzaktadır. Neredeyse iki yüz yıl kadar erken bir tarihte cam üreticileri tarafından kullanılan bir evi seçtik ve geleneksel malzemelerin modern tasarım ve en son teknolojiyle nasıl birleştirilebileceğini göstererek ona yeni bir soluk getirdik." diyor.

Sürdürülebilir Cam Ev Örnekleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)