EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Performans Sanatının Efsane İsmi “Ulay” Şekerbank Açıkekran’da

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları, performans sanatının efsane ismi Ulay’ı, 1970’li yıllara tarihlenen erken dönem işlerinden bir seçkiyle 2 Eylül–10 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor. Asıl adı Uwe Laysiepen olan Alman sanatçı, performans, fotoğraf ve video alanındaki çarpıcı kariyeriyle olduğu kadar, Marina Abramoviç’le çalıştıkları dönemdeki performansları ve sıra dışı aşk – ayrılık öykülerinin sanat yapıtına dönüştüğü Çin Seddi’ndeki doksan günlük performansları, “Great Wall / Büyük duvar” ile de tanınıyor.

Açıkekran ev sahipliğinde gerçekleşecek sergi kapsamında Ulay, sanatsal deneyimi ve performans sanatını konu alan bir konferans ile de sanatseverlerle buluşacak.


Ali Akay küratörlüğünde Ulay’ın erken dönem yapıtları, “Kimliksizleşme ve Dönüşme” başlığı ile Açıkekran’da 10 Ekim’e dek izlenebilecek. Sergiden bir video çalışması, Şekerbank’ın çağdaş sanat ve kültüre erişimi arttırma hedefi kapsamında İstanbul Merkez, Ankara Küçükesat ve Kızılay, Tekirdağ Alpullu, Ordu, İzmir, Bodrum, Mardin ve Edirne olmak üzere, 8 ildeki 9 Şekerbank şubesinde de 24 saat görülebilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)