Piuarch'in Yeşil Çatılı Fendi Fabrikası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İtalyan mimarlık stüdyosu Piuarch, moda markası Fendi için Floransa'daki bir üretim tesisini tamamladı. Yeşil çatısı "yükseltilmiş bir bahçeye benziyor." Bagno a Ripoli belediyesinde bulunan Piuarch, çevreye benzeyecek bir fabrika tasarlamak için peyzaj mimarı Antonio Perazzi ile birlikte çalıştı.

Piuarch Ortağı ve Kurucu Ortağı Gino Garbellini "Fendi üretim binası arazide uzun süredir devam eden bir yarığı onarmak ve bulunduğu sitenin yamacını yeniden yaratmak için tasarlanmış, yükseltilmiş bir bahçeye benziyor. Mimari böylece doğal çevresi ile açık bir diyalog kurar. Sürdürülebilir mimari bina kesintisiz ve geniş bir yeşil çatı yaratma çevre düzenlemesi seçimi sayesinde görünüşe göre yeraltında. Orijinal yamaç şeklini eski haline getirmek için arazinin dış hatlarını yeniden yaratan entegre bir ekolojik sistem haline gelir." dedi. 

Piuarch Fendi

Piuarch'a göre 14.000 m2'lik bina enerji verimli olacak şekilde tasarlandı ve bu yıl LEED Platinum sertifikası alması bekleniyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden fabrikanın dış duvarları Toskana tepelerinde bulunan toprak renklerine atıfta bulunmak üzere seçilen toprak ve çimento karışımından inşa edildi. Ayrıca binada sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılmıl. İç duvarlar Fendi tarafından tasarlanan pişmiş toprak kaplama ile kaplanmış. Geniş cam açıklıkları, merkezi bir avluya ve açık hava manzarasına uzanıyor.

Piuarch Fendi

Garbellini "Yeşil çatı bu kadar geniş bir yüzey alanına sahip yeni bir yapının neden olduğu ısı adası etkisine etkili bir şekilde karşı koyma avantajı sunar. Çatının büyüklüğü, doğal ışığın kullanılmasına izin veren geniş cam yüzeylerin ve terasların kullanımıyla zıtlık oluşturuyor." dedi. 

Piuarch Fendi

Piuarch fabrika yerleşimini fabrikanın üretim sürecini temel alarak tek kat halinde düzenledi. Üretim deposunun yanı sıra binada ofis alanları, restoran, atölyeler ve lüks deri ürünler için bir okul bulunur. Çalışma alanları ve sirkülasyon alanları doğal ışığın iç mekanlara girmesine izin veren avlular ve bitkilendirilmiş verandalarla ayrılmış.

Piuarch Fendi

Garbellini "Sürdürülebilir mimari projenin tüm parçalarının en iyi işlevsel düzenlemesi yoluyla ideal formunu bulabileceği fikrine dayanır. Bu nedenle ilk adım verimli bir işlevsel dağılım tasarlamak amacıyla akışları ve rotaları inceleyerek her bir faaliyetin işleyişini anlamaktı. Daha sonra müdahalenin yer aldığı manzaraya saygı duyma bağlamı konusunu ele aldık. Bu çalışma alanlarını yalnızca tek katta, zemin katta düzenleme fikrine yol açtı." dedi. 

Piuarch Fendi

Bir bodrum katında otopark bulunur ve üst kat seviyesinde yeşil çatıya bakan restoran bulunur.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)