Polonya'da Türünün En Sürdürülebilir Projesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Varşova merkezli mimarlık stüdyosu Tremend, Polonya'nın Lublin kentindeki yeni metropol istasyonu Dworzec Lublin'i, dekoratif bir kanopi çatıyı havada tutan ayırt edici ajur sütunlarıyla tamamladı. İstasyon, Lublin Voyvodalığı'nın (güneydoğu Polonya'da bir eyalet) başkenti olan Lublin'deki çok boyutlu Entegre Ulaşım Merkezi altyapı projesinin merkezinde yer alıyor. Şehrin merkezinde bir ana ulaşım merkezi olan istasyon, ülkedeki türünün en sürdürülebilir projelerinden biri olarak tasarlanmış.

Dworzec Lublin kentsel, bölgesel ve ulusal ulaşım ağlarını birbirine bağlar. Kanopili platformları kara yolu taşımacılığı için terminaller içerir; otomobiller için yer altı otoparkının yanı sıra elektrikli arabalar için şarj istasyonları ve bisiklet park yeri bulunur. Projenin bir parçası olarak kent meydanı ve bitişiğindeki yeşil alanlar yenilendi.

Dworzec Lublin

Yeni istasyon, 19. yüzyıldan kalma bir bina olan Lublin Główny Tren İstasyonu'nun (Lublin Merkez Tren İstasyonu) hemen yakınında yer alıyor. Tremend, yeni istasyonu tasarlarken (1970'lerde mimari açıdan ihmal edilmiş bir otobüs istasyonunun yerine), "tasarımın yalnızca en uygun ve işlevsel trafik yönetim sistemlerini barındırması değil, aynı zamanda yerin kentsel ve mimari bağlamıyla da uyum sağlaması gerektiğine" inanıyordu. Yenilenmeye ve çevredeki sanayi sonrası bölgenin yeniden canlandırılmasına odaklanmak da stüdyo için önemli bir husus.

Dworzec Lublin

Tremend'in yeni istasyon konsepti, mimarisi Lublin'in tarihi merkez tren istasyonuyla tamamlayıcı bir tezat oluşturan modernist tarzda bir pavyona dayanıyor. Ağaca benzer formlarıyla ajurlu sütunlar, istasyonun çelik yapısının ayırt edici parçaları; kanopi çatı ise genel dekoratif niteliğini artırıyor. Bunlar birlikte yapıya gerçekten eşsiz bir mimari ifade kazandırıyor. İstasyon binası iki katlı, erişilebilir bir kamusal yeşil çatıya ve yer altı otoparkına sahip.

Dworzec Lublin

Tremend, "Projenin temelinde yatan fikir, sürdürülebilir mimari ruhuna uygun bir kamu yatırımı örneği olacak bir tesis oluşturmaktı." dedi. Bir projenin karbon ayak izini en aza indirmek stüdyo için bir öncelik teşkil ediyor. Tremend'in sahibi Mimar Magdalena Federowicz-Boule ekliyor: "Çevre dostu ve inşaatların karbon ayak izini sınırlayan teknolojilerin ve malzemelerin uygulanması, bu binayı Polonya'daki türünün en ekolojik açıdan sağlam ve enerji verimli binalarından biri haline getiriyor."

Tremend, projeye bir dizi enerji verimli ve çevre dostu tasarım önlemi dahil etti:

İstasyonun camlı cepheleri enerji tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor ve yapımında düşük emisyonlu beton kullanılıyor.

Akıllı ve enerji tasarruflu aydınlatma, enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olur.

Dworzec Lublin

"Akıllı otobüs durağı kanopisi" entegre fotovoltaik hücrelere sahip camla kaplanmış - 43 otobüs durağını koruyan bu kanopiler parlak güneş ışığında karararak hem gölge ve barınak sağlıyor hem de istasyona güç sağlamak için güneş enerjisi topluyor.

Açık alanın yaklaşık 300 m²'si (3.229 fit kare) bitki örtüsüyle kaplı olup, sulama ve tuvaletlerin yıkanması için yağmur suyu toplama sistemi kullanılır. Yeşil çatı halkın erişimine açık.

Havalandırma sistemleri yüzde 80'e kadar ısı geri kazanımına sahip ve açık bir atriyum, yer altı otoparkını (baca etkisi yoluyla) doğal olarak havalandırır.

HVAC sistemleri enerji tasarruflu ve farklı alanlarda bireysel sıcaklık kontrolü sağlar.

Dworzec Lublin

Yolcu alanlarında radyant ısıtma ve soğutma, 42 sondaj deliği kullanan kademeli bir ısı pompası sistemi tarafından sağlanıyor.

Yeni istasyon ilk yolcularını Ocak 2024'te ağırladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)