Prag'daki Sürdürülebilir Okulu Kaplayan Yeşil Çatılar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık firması XTOPIX, Prag'daki Komořany İlköğretim Okulu'nun tasarımı için düzenlenen bir mimari yarışmada birincilik ödülünü kazandı. Okul doğal bir alandaki eğimli mülkü takip eden benzersiz bir tesis inşa etmek için yeşil çatılar, yağmur suyu hasadı ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıyor. Yapıda özellikle sürdürülebilir tasarım dikkat edilmiş.

Yeni okul binasının mühendisliği AED tarafından çevre düzenlemesi ise Land05 tarafından yapılmış. Sürdürülebilir mimari yapı Prag'ın kenarındaki bir ormanın bitişiğindeki kuzeye eğimli bir arsayı takip ettiğinden okulun tasarımında çevre düzenlemesi önemliydi. Tasarımcılar "Arsayı, orman ve yeni kamu altyapısı arasında bir geçiş bağlantısı olarak görüyoruz. Vahşi ve işlenmiş arasında bir geçiş…" dedi. Yapı arsanın eğimini takip ederek, binanın katlarını çevredeki araziye ve yakındaki sokaklara karşılık gelen yükseklik seviyelerine bağlar.

Komořany İlköğretim Okulu

XTOPIX "Aynı zemin alanına sahip üç hacim üst üste yerleştirilmiş, ormana doğru basamaklanarak yapının çatısını oluşturur. Sürdürülebilir mimari örneklerden okulu arsanın doğu kenarına mümkün olduğunca yakın konumlandırdık. Kuzeybatıya doğru girintili bir giriş köşesi oluşturduk. Bunu yaparak öğrenciler için meşelerin altındaki toplanma yerini tanımlıyoruz, renkli geçirgen betondan yapılmış, tebeşirle çizime ve çocuk oyunlarına olanak sağlayan bir okul meydanıdır.” dedi.

Komořany İlköğretim Okulu

Bölgenin batı sınırında mimarlar okulu bahçeli yeşil bir şerit oluşturdu. Ana kattaki lobinin içinde farklı seviyelerde dikim alanları var. Sürdürülebilir mimari projelerden okulun en yüksek yeri ormana en yakın olup derslik ve spor tesislerini içerir. Bu alanda okulun tepesindeki bir dizi yeşil çatının yanında ayrı bir girişi var. Jimnastik ve spor salonları bile üst üste bir katta yer alır. 

Komořany İlköğretim Okulu

Mimarlar bina cephesi için bakım gerektirmeyen ve geri dönüştürülebilir plastik KLP panelleri kullandı. Diğer bir yapı malzemesi Çek yapımıdır ve Rebeton olarak adlandırılır. Doğal agrega yerine inşaat molozu ve nano karışımlar kullanan geri dönüştürülmüş bir betondur. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Bir başka sürdürülebilir parça ise yağmur suyu yönetimi, eğimli arazinin yakındaki bir dere drenajını destekler. 

Komořany İlköğretim Okulu

Tasarımcılar "Peyzaj okul çevresindeki doğal alan ve çatılardaki giriş alanının kentsel karakteri ile kontrast oluşturacak şekilde tasarlanmış. Komořany açık kırsal alan ile şehir arasındaki sınırda yer alır, orman bölgenin en büyük doğal özelliği olduğu yerdir. Tür açısından yerli meşe, gürgenler ve yavru akçaağaç ile temsil edilen meşe korularının doğal bitki örtüsünü ele alıyoruz." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)