Prefabrik Beton Kule

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Portekiz'in Porto şehrinde, geniş bir üniversite kampüsünün ortasında uzun silindirik bir kule duruyor. Mimarlık stüdyosu OODA tarafından tasarlanan Hoso kulesi, uzak ve geniş kentlerde bulunan genellikle yaygın öğrenci konaklama yapılarından oldukça farklı.

Stüdyo OODA tarafından kısa süre önce inşa edilen bu projenin "optimizasyon ve uzamsal esneklik için ideal formülü bulma" isteğinden ortaya çıktığını söylüyor. Tasarım, form ve fonksiyonu modern ihtiyaçlarla bağdaştırıyor ve müşterinin iddialı amaçlarına hitap etmeyi hedefliyor: "Optimize edilmiş ve esnek alan sağlayan bir yapı nasıl tasarlanır? ... Sürdürülebilirlik, karşılanabilirlik ve topluluk duygusu gibi yeni modern güçlüklere yanıt verirken, öğrenciler ve genç nesiller için uygun [olan] bir yapı nasıl tasarlanır?" OODA'nın cevabı "form ve hacim" düşüncesinde ve "en yalın unsurlarla saf bir form" oluşturmakta yatıyordu.

Prefabrik Beton Kule

Porto'nun Asprela Kampüsü'nün yanında konumlanan ve bir dizi klasik ortogonal hacim arasında bulunan Hoso, OODA "Porto'daki iç çevre otoyoluyla bağlantılı çeşitli kesintilerin oluşturduğu kentsel bir boşluğu dolduruyor." dedi. Klasik silindirik tasarım, yapının mekansal planını esnekliği destekleyecek biçimde etkin bir şekilde kullanmanın bir yöntemi olarak düşünülmüş. Sirkülasyon alanları en aza indirilmiş ve "tipolojik çok yönlülük" kolayca çözülmüş. Altyapı tesisleri merkeze, ortak erişim noktalarına bitişik olarak yerleştirilmiş ve oda planları dışarıya açılmış.

Prefabrik Beton Kule

Hoso kulesi toplam 9.350 m2 alana sahip prefabrik beton bir yapı, bütün unsurlar yerinde monte edildi. Bu yaklaşım toplam inşaat zamanını yüzde 30 oranında azaltmış, her kat yaklaşık bir haftada inşa edilmiş. OODA, "Prefabrik inşaat yöntemi ve süreci, öngörülemeyen sonuçları en aza indirerek ortalamanın üzerinde bir kaliteyi garanti eder." dedi. Beton parçaları kolayca istiflenerek nakliye, atık ve yapının genel karbon ayak izinin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Prefabrik Beton Kule

Cephenin tasarımı konut birimlerini güneş ışınlarından muhafaza etmek için çalışıyor, akustik olarak, istenmeyen trafik gürültüsüne karşı bir bariyer sağlıyor. Cephe aynı zamanda istenmeyen izinsiz girişlere karşı bir ekran görevi görmekte, dikey ve yatay beton plakaları ve sütunları her bir konut biriminin gizliliğini artırıyor.

Prefabrik Beton Kule

Hoso kulesinin sayısız derin balkonu binanın etrafını çevrelemekte ve dış iskelet benzeri kolektif biçimleriyle yapıya kasıtlı bir ritmik özellik katar. Konutlar bina sakinleri tarafından dolduruldukça, bu balkonların yeşillikler ve açık hava mobilyalarıyla canlanması olası. Kulenin alt ve üst katları, çalışma odaları, oyun odası, ortak çalışma ve dinlenme alanları, çatı katındaki spor salonu ve panoramik manzaralar sağlayan teras aralarında olmak suretiyle kolektif kullanım için ayrılmış.

Prefabrik Beton Kule

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)