Rahatlık Bizi Öldürüyor Mu?

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org
Sağlık danışmanı ve girişimci Enitor Joiner, "Son yıllarda giderek daha fazla evlerimize kapandık" diyor. "Yaşam ortamımızın sağladığı konforun daha çok farkına varmamızı sağladı. Örneğin, evden çalışırken uzun süre oturmak, RSI gibi fiziksel rahatsızlığa neden olabilir. Kötü bir yaşam ortamı da stres ve zihinsel sorunlara yol açar. Yalnızlık toplumda büyüyen bir sorundur ve sağlıklı yaşam kalıpları hakkında genel  bilgi eksikliği, hastalığın artmasına neden olur." Bunu akılda tutarak, Marc Koehler Architects kendilerine ilk olarak şu soruyu sordu: "Sağlıklı bir yaşam tarzını destekleyen rahat bir yaşam ortamı nasıl yaratılır?"

"Yaşadığınız çevre, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın temel taşıdır."

Gittikçe Daha Akıllı Lakin Oldukça Geri 

Jonah, "Evler daha akıllı hale geldikçe, yavaş yavaş geriye gidiyoruz," diye ekliyor. "Sizin için standart kat planlı evlerimiz, tasarım merkezlerinde asansörler ve tasarlanmış ev aletlerimiz mevcuttur. Ev otomasyonu ile artık kapıyı açmak, termostatı, ışıkları, müziği veya panjurları açmak için kalkmanıza gerek yok. Dijital ev asistanınız buzdolabınızı izleyebilir ve robot elektrikli süpürgenizi kontrol edebilir. Bu, ev ve şehir arasındaki ilişkiyi artık tersine çevirdi. Şehir merkezine iş, sinema, randevu veya akşam yemeği için gitmek yerine artık eviniz merkezdir. Sonuç olarak, gittikçe daha az hareket ettiğimiz, insanlarla az daha temas ettiğimiz anlamına geliyor. ”

Koehler "Kendi düşüşümüzü kolaylaştırıyoruz "diye ekliyor. "Lizbon'daki yaşlıların neden doksanlı yaşlarına kadar bu dik merdivenleri çıkabildiklerini biliyor musunuz? Çünkü her gün çok hareket ediyorlar, sokakta dolaşıyorlar. Sağlıklı bir yaşlılığın tadını çıkarıyorlar çünkü çevreleri onları egzersiz yapmaya teşvik eder. Öyle ya da böyle, bu fikri mahallelerin ve toplulukların tasarımına dahil etmek ve böylece şehrin DNA'sını değiştirmek istiyorum. Örneğin, Superlofts katları birkaç kat inşa eder. Bu nedenle her gün merdivenleri birçok kez çıkmanız gerekir. Açık alanlar spor yapmak için alan sunar. Büyük pencereler ve cam iç bölmeler güneş ışığının girmesine izin verir. Bu da vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur. Geniş bir balkon, açık havada çalışmanıza olanak tanır. Ortak çatı terası açık havada buluşmaya ve yoga yapmaya davet eder. Birçok yatırımcı bizim yaptığımız binalarda dubleks daire istemiyor. Sonuçta zemin kat daire her yaştan insan için daha uygun. Onlara sık sık bir soru soruyorum: Aslında bu gerçekten sağlıklı mı?" 

Yeni Rutinleri Uygulamak


Joiner, insanları sağlıklı yaşam kalıpları konusunda eğitmek için evin içinde ve dışında yeni rutinler hakkında düşünmemiz gerektiğini söylüyor. Koehler, "Bisiklete binmek sosyal hayatımızın önemli bir parçası, bu yüzden bisiklete binmeyi tasarımlarımızın giderek daha önemli bir parçası haline getiriyoruz" diye ekliyor. "Amsterdam'ın Spot semtindeki konut kulemizde binanın ortasına bir bisiklet garajı yapıyoruz. Bisiklet rampaları ve asansörler insanları bisiklet sürmeye teşvik ediyor. Bisiklet barı, insanların kahve içebilecekleri bir buluşma yer haline geldi. Mimarlar olarak sağlıklı yaşam tarzlarını destekleyen yeni rutinler yaratma gücüne sahibiz."

Harekete Geçme Zamanı

Joiner, "Bu ancak zihinsel ve fiziksel sağlığa öncelik vererek mümkündür." diyor. Koehler'in evinde açık bir merdivenin yanında açılır bir  bar var. "Mutfağı terk ettiğimde, her zaman hızlı bir barfiks çekerim. Bu barfiks barı görünür olduğu için yapıyorum. Güzel bir mutfak gibi görünmesi ve diğer mutfak eşyaları ile birleşmesi de önemli. Gerçekten ayrı bir spor salonuna ihtiyacınız yok."

Kendi Ortamınızı Yaratmak

Ayrıca, konut sakinlerine evlerini tasarlama konusunda daha fazla özgürlük sağlanmalıdır. Kohler, bunun açık bir şekilde yapılabileceğini açıkladı. "Konut sakinlerine binadaki düzen ve tesislerde daha fazla söz hakkı vererek mülkiyet ve bağlantı hissi ortaya çıkıyor. Kişinin kendini ev gibi bir yerde hissetmesi zihinsel refahına katkıda bulunur. Ve bu, kiralanan veya sahibi tarafından işgal edilen alandan bağımsız olarak mümkündür. Bunu zaten Superlifts ile gösterdik.  Başka bir yere taşınmak insanları duygusal olarak negatif yönde etkilemektedir. Öyleyse neden daha uzun süre yaşayabileceğiniz, sizinle birlikte genişleyip gelişebilecek ve daha az alana ihtiyaç duyduğunuzda tekrar küçülebilecek binalar inşa etmiyoruz? Yaşlandıkça değişen ihtiyaçlarımızı karşılayan esnek binalar potansiyel bir çözümdür.” 

Kohler ayrıca bu durum hakkında:"Esnek bir bina yapımıyla ilgili dikkat çekici olan şey herkesin kendi alanını farklı şekilde tasarlamasıdır.Birçok konut sakininin, günün dörtte üçünde kullanılmayan odalarla kalmamak için evlerindeki özellikleri nasıl birleştireceğini merak ettiğini biliyoruz. Örneğin yatak odanız olmasa bile sürgülü kapılar ve cam iç bölmeler ile sağlıklı bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Yatak odanızı veya çalışma odanızı aynı zamanda bir spor salonu veya yoga alanı olacak şekilde tasarlayın. Katlanır yataklı gömme dolaplı bir misafir odası oluşturun. Ayrıca, insanların ikinci bir ön kapı eklediğini giderek daha fazla görüyoruz. Böylece evinizin bir bölümünü ofis, bakım ihtiyacı olan aile üyeleri için veya misafir dairesi olarak kullanabilirsiniz.”

Yerel Bir Topluluğun Parçası Olmak

İnsanlar doğal olarak sosyal yaratıklardır ve başkalarıyla vakit geçirmenin sağlık üzerinde yararlı bir etkisi vardır. Koehler, ”Yaşlı ve genç insanlar arasında artan yalnızlık sorunuyla tam bir tezat oluşturuyor. Bir mimar olarak, bunun çözümüne katkıda bulunma kapasitesine sahibiz. Bununla birlikte, bu fikir yalnızca binadaki veya yakın çevredeki ortak tesisler kurulursa işe yarayacaktır. Eviniz iki düzeyde küçük, yerel bir topluluğun parçası olmalıdır. Bina düzeyinde, ortak lobi, esnek çalışma alanı, misafir dairesi, ortak hareketlilik, ortak bahçe veya çatı terası, DIY atölyesi ve oyun odasından toplu olarak yararlanabileceğiniz güvenli bir yer olmalıdır. Sokak düzeyinde,  mahalledeki işlevlerin “yerel alan ağı” nın bir parçası olmalıdır. Tüm ilçeleri veya sokakları tasarlamamız giderek daha fazla isteniyor. Burada toplum inşasına entegre bir yaklaşım için büyük fırsatlar görüyoruz. Giderek daha fazla mahalleleri veya tüm sokakları tasarlamamız  isteniyor. Burada, topluluk gelişimine entegre bir yaklaşım için harika bir fırsattır." dedi.

Kohler, "Bütünsel bir yaklaşım benimsiyoruz. İyi tasarlamak veya daha fazla hareket etmek, daha sağlıklı bir yaşam tarzının cevabı değil. Her şey şehirlerimize daha fazla yeşil alan ekleyerek mümkündür. Özünde doğa ile insanlar arasında simbiyotik bir ilişki vardır. Sosyal ağlar ve paylaşma fırsatlarıyla, bu koşulları yaratabiliriz. İnsanlara şimdi ve gelecekte yaşam ortamlarının tasarımında daha fazla söz hakkı vererek bir bağımsızlık ve güven duygusu yaratılabilir. Londra'daki Thamesmead projemiz, Almanya'daki Waldstadt Pforzheim ve Amsterdam'daki MaMa Öncüleri (Poppies & RobinWood) bunun en önemli örnekleridir.Sağlıklı yaşama gerçekten önem vererek bunu mimariye yansıtabiliriz." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)