Rengarenk Çiçeklerle Bezenmiş "Lilly Tower"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD firması Studio Vural, enerji verimli tasarımı teşvik etmek için Asya zambaklarıyla kaplı karma kullanımlı bir gökdeleni "güçlü bir görüntü" olarak tasarladı. Kavramsal bir proje olarak, zambakla kaplı kulenin Midtown Manhattan'daki Bryant Park'ın yanında yer alması öngörülmüş. 

Lilly Tower

Görüntüler, 1923'te Gotik bir kule olan Amerikan Radyatör Binası'nın yakınında yükselen kavisli bir tepeye sahip bir gökdeleni gösteriyor. Brooklyn merkezli Studio Vural'ın kurucusu Selim Vural, şunları söyledi: "Zambak şekli, Asya'nın bazı bölgelerinde dik çeltik tarlaları tarafından şekillendirildi. Bereketli toprağın her santim karesinin önemli olduğu yerde özellikle." 

Lilly Tower (Zambak Kulesi) üç camlıdır ve kısmen doğal yalıtım sağlayan bitki örtüsü ile kaplıdır. Vural, her bahar çiçek açan ve yılın geri kalanında yeşil kalan güçlü, bakımlı bir bitki olan Asya zambakının kullanımını öngörüyor. Çiçekler kırmızı, sarı ve turuncu dahil olmak üzere birçok farklı tonlar içeriyor. Vural "Çiçekli bir alan, Lilly'nin temiz inşaat teknikleri mesajına estetik bir ifadeyle uyan güçlü bir görüntüdür ve mesajdır. Estetik olmadan mimari olmaz. O zaman sadece bir yapıdır." dedi. 

Lilly Manhattan Tower

Vural kulenin dış cephesinde açıkta kalan yapısal ve mekanik sistemlerin  Paris'teki Centre Pompidou'ya ruhen benzer olacağını söyledi. Centre Pompidou, Richard Rogers, Renzo Piano ve Gianfranco Franchini tarafından tasarlandı ve 1977'de açıldı. Vural, kulesinden "Centre Pompidou ile aynı etkiye sahip ancak aradaki fark çiçeklerle bezenmesidir." dedi. Çiçeklerin ekim sistemi, çelik çerçevelerle desteklenen hafif bir beton yataktan oluşuyor. Su, yağmur suyu ve gri sudan ve gerektiğinde belediye su kaynağından sağlanıyor. 

Vural, bitki örtüsünü korumak için "cesur peyzaj mimarlarının" dik bir merdivene açılan giriş kapısından girebileceğinii söylüyor. Ayrıca dronelar da yardımcı olabilir. Peyzaj mimarlarının tavsiyelerine ve kendi kişisel deneyimlerine dayanarak Vural, zambakların bu durumda başarılı olabileceğini düşünüyor. Hevesli bir şehir bahçıvanı olan Vural, Brooklyn'de bir çatı katında 1000 metrekarelik bir çiftliğe sahiptir.

Vural "Sebze ve çiçek yetiştiriyorum, kompost yapıyorum ve özel su tankları aracılığıyla toprak gübreleri kullanıyorum. Verandamın 15 yıllık tarihinde, zambaklar ve leylaklar öncelikle soğuk havalarda ve şiddetli rüzgarlarda büyümüştür." dedi. İmar planlarına göre Vural 21 kat ticari alan ve 18 kat konut alanı öngörüyor. Mimar "Salgının yarattığı uzak işgücünü hedefleyen kule, kapsamlı toplantı ve eğlence tesisleri ile ortak çalışma alanlarının yakınında konut sağlayacak." dedi. 

Lilly Tower

Güneş ışığı geniş cam alanlardan içeri girer ve temiz hava, açılan pencerelerden yaşam alanına ulaşıyor. Isıtma ve soğutma, enerji kayıplarını en aza indirmeye yardımcı olan ısı eşanjörleri ile bir jeotermal sistem tarafından sağlanır. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlerden yararlanılmış. 

Vural, kulenin pasif ev binası olacağını söyledi. Bu onlarca yıl önce Almanya'da ortaya çıkmış standartlara uygun, enerji açısından verimli bir binadır. ABD Pasif Ev Enstitüsü'ne göre, bu standartlar hava geçirmez kılıflar, güneş ısısı kazanımının dikkatli yönetimini ve ısı geri kazanım sistemlerinin dahil edilmesini içerir. Pasif ev terimi sadece konut binalarını değil, tüm bina türlerini ifade edebilir.

Lilly Tower

Vural, Brooklyn'de bir dizi pasif evin ortaya çıktığını gördükten sonra Lily Tower'ı inşa etmek için ilham aldı. Mimar "Brooklyn'de on yıl önce güneş panelleriyle başlayan ve şehir sakinlerinin  şehir evleri ve kumtaşı satın almasıyla ivme kazanan sessiz ve sürdürülebilir bir devrim var." dedi. Devrimi "sessiz" olarak nitelendirdi çünkü pasif evler görsel görünüm açısından daha geleneksel yapılarla harmanlanıyor. Evleri enerji verimli hale getiren sistemler genellikle görünmezdir.

Vural "Projelerimde yüksek sesle olmasa da görünür olmasını istiyorum. Mimarlık, bir projenin tüm seviyeleriyle ilgili estetik bir açıklama yapmalıdır ve Lilly ile bunun için çabalıyorum. Manhattan'da yüz tane Lilly Tower (Lilly Kulesi)  olsaydı çok farklı bir şehir olurdu." dedi. Studio Vural'ın diğer kavramsal projeleri arasında kum tepelerine oyulmuş ve kamu hizmetlerinden bağımsız olarak işletilen Cape Cod villaları yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)