​Sanatta Çinko: Anish Kapoor​

Sky Mirror; sanıldığı gibi bir ayna değil paslanmaz çelik ve çinko kullanılarak yapılmış yansıtıcı bir metal...

Hindistan’ın Bombay kentinde 1954 yılında dünyaya gelmiş, babası Hindu annesi ise Yahudi olan ve günümüzün yaşayan en iyi ve en ünlü heykeltraşlardan biri olan Anish Kapoor, geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da Sabancı müzesini ziyaret etti. Kapoor’un ürettiği sanat eserlerinde Hinduizm, Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam düşünce tarzlarını yansıtmakta.

1970 yılından bu yana heykeller üreten Kapoor, 1990 yılından itibaren adını duyurmaya başladı. Yaklaşık 30 yıldır Londra’da yaşamakta olan sanatçı, eserlerini de buradaki atölyesinde üretmekte. Çalışmalarında her türlü malzemeyi kullanan sanatçı en çok mavi ve kırmızı renkleri tercih etmekte. Çoğunlukla mermer gibi doğal malzemeler kullanırken bir yandan da çinko, bakır gibi doğal metallere de büyük ilgisi var. 

2001 yılında yapmış olduğu “Sky Mirror” adlı eseri de herkesin sandığı gibi bir ayna değil paslanmaz çelik ve çinko kullanılarak yapılmış yansıtıcı bir metal. Nottingham’da kamuya açık bir alanda sergilenmek üzere 6 metre yüksekliğinde tasarlanmış bu eser gibi Kapoor’un çinko kullanarak ürettiği birçok eseri bulunuyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)