Avustralya'da Uygun Fiyatlı Sürdürülebilir Çinko Kaplı Aile Evi

Avustralya, Queensland'deki Rockhampton banliyösünde bulunan ev, 1.615 metrekarelik, düşük bir bütçeyle tasarlanmış sürdürülebilir bir aile evidir. Seyahat deneyimlerinden minimalist bir yaşam tarzına alışmış olan ev sahipleri, evin dış mekanla olan bağlantıları ile rahat bir banliyö ortamı arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olmasını istedi.

Evin iki katı, doğal ışık ve havalandırmaya izin vermek için hafif yükseltilmiş bir temel üzerine inşa edilirken, inşaat malzemeleri düşük maliyetli sürdürülebilir çinko kaplama içermekte. Proje aynı zamanda büyük sarkık saçakları da yer alıyor ve yapay ısıtma ve soğutmadan kaynaklanan enerjiyi azaltmaya önemli bir yardımcısı olan arka bahçe alanının ve ötesinin tam manzarasını sunacak şekilde konumlandırılıyor. Tabandan tavana pencereler ve açık plan, daha fazla doğal ışığı teşvik ediyor.

Düşük maliyetli çinko, evin çevresel ayak izini ve devam eden bakım maliyetlerini azaltmak için hem dış duvarlarda hem de çatıda kullanılmıştır. Çinko ayrıca cepheye büyük ölçekte bir nakliye konteyneri evine estetik benzerlikler kazandırmıştır.Dış kısımdaki iki seviyeyi birbirinden ayıran iki tonlu renk şeması modern ancak minimaldir. Bahçedeki ahşap güverte ve arka bahçeyi mutfağa bağlayan bir dizi büyük cam kapılar kendinizi doğaya kaptırmak için rahatlatıcı bir yer sağlamaktadır. İçerinin renk paletinde organik ahşap tonları, beyaz, birkaç parça metal ve yumuşak siyaha yoğunlaşılmıştır.

Basit, temiz tasarım ev sakinlerini yavaşlamaya, daha az şey toplamaya ve anlamlı olanın tadını çıkarmaya teşvik ediyor. Dış mekâna ne kadar açık ve bağlı olduklarının farkındalar ve özellikle de tatilden döndüklerinde eve gelmenin daha rahatlatıcı hissettirdiğini söylüyorlar. Ev sahibinin mühendis olması, evin tasarımında ve uygulanmasında büyük bir role sahip olmasını sağlamıştır. Mimarlara göre, müşteri ile yakın çalışma ilişkisi, projenin genel maliyetini düşük bir bütçe dahilinde tutmaya yardımcı oldu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)