Sel Felaketinin Ardından Şanlıurfa’nın Tamamına Yakınına Elektrik Yeniden Sağlandı

Dicle Elektrik, Şanlıurfa’da can kayıplarının yanında ekonomik kayba da yol açan sel felaketinin ardından şehrin elektrik altyapısına ilişkin son durumu açıkladı. Bu kapsamda selin üzerinden 24 saat geçmeden kentin tamamına yakın kısmına elektrik yeniden sağlandı. Hava muhalefeti ve zorlu şartlara rağmen ekiplerin gerçekleştirdiği aralıksız çalışmalar sonucunda, afetin ilk anlarında farklı nedenlerle elektrik verilemeyen 40 bin abonenin 39.323’üne yeniden enerji verildi. İldeki yetkili kurumlarla sürekli iletişim halinde olan Dicle Elektrik ekipleri, Şanlıurfa’nın yüzde 99’una elektrik verildiğini belirtti. 

Sel Felaketinin Ardından Şanlıurfa’nın Tamamına Yakınına  Elektrik Yeniden Sağlandı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketinin ardından, kentin elektrik şebekesini ayağa kaldırmak üzere hızlıca harekete geçti. Dicle Elektrik, can kayıplarının yanında ekonomik kayba da yol açan sel felaketinin üzerinden 24 saat geçmeden Şanlıurfa’da bulunan abonelerin tamamına yakın kısmına elektriğin yeniden sağlandığını belirtti. 

Hızlı koordinasyonla enerji yeniden sağlandı

Dicle Elektrik, çalışmalarını 281 personel, 96 ekip, 40 arazi aracı, 14 binek araç, 36 platform tipi araç ve 6 vinç ile sürdürdü. Bu çalışmalar, AFAD ve diğer kurumlarla koordinasyon içerisinde yürütüldü. Felaketin ardından Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas ve Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün Şanlıurfa’ya giderek incelemelerde bulundu.

Son durumu değerlendiren Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas,“Şanlıurfa şehir merkezinde sel felaketinin etkili olduğu bölgelerde arama-kurtarma ekiplerinin yanı sıra, Dicle Elektrik olarak bizler de üzerimize düşen tüm görev ve sorumluluklarımıza devam ediyoruz. Güvenliğin sağlanması açısından 10 adet trafomuz halen devre dışı tutuluyor. Bu duruma bağlı olarak 11 mahallede 677 abonemizle ilgili enerji kesintisi devam etmekte. Olumsuz hava şartları yüzünden yer yer müdahalede zorunlu olarak aksamalar yaşanabiliyor. Buna rağmen tüm imkânlar kullanılarak arızalara müdahale etmeye devam ediyoruz. Ayrıca ihtiyaç duyulan yerlere jeneratör desteği de sağlıyoruz.” dedi.   

Aralıksız çalışmalar sürüyor

Selin ilk saatlerinde etkilenen 400 trafo ve elektriğin farklı nedenlerle sağlanamadığı 50 bin abone, kısa süre içerisinde kırsal kesimler de dahil tekrar enerjiye kavuştu. Ekiplerin yoğun çabaları neticesinde 15 Mart tarihinde devre dışı kalan trafo sayısı 300’e indirilirken, gece saatlerinde ise 290 trafo daha devreye alındı ve 40 bin abonenin 39 bin 323’üne yeniden elektrik verildi. Gelinen noktada Şanlıurfa’nın yüzde 99’una elektrik veriliyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)