Sıfır Net Emisyona Sahip İlk Gökdelen "Curzon Wharf"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Associated Architects, İngiltere'nin Birmingham kentinde 53 katlı bir konut geliştirme olan Curzon Wharf'ın planlarını açıkladı. Stüdyo operasyonda sıfır net emisyona sahip ilk gökdelen olduğunu iddia ediyor. Curzon Wharf, Associated Architects tarafından Cundall mühendislik danışmanlığı ile "ilk yapı yaklaşımı" kullanılarak geliştiriliyor, yani bina dokusu enerji tüketimini en aza indirmek için süper yalıtımlı olacak.

Enerji yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. Başka bir deyişle danışmanlar, Birleşik Krallık Yeşil Bina Konseyi (UKGBC) tarafından tanımlandığı gibi, günlük operasyonların sıfır sera gazı emisyonuna sahip olduğunu iddia etti. Cundall "Sürdürülebilir mimari proje, UKGBC tarafından tanımlandığı şekliyle 'Net Sıfır Karbona Hazır' olacak şekilde tasarlanmış." dedi. 

Ancak geliştirme inşa edildiğinde UKGBC'nin "aynı derecede önemli" olduğunu söylediği net sıfır emisyona ulaşmayacak. UKGBC, sıfır karbon tanımında "İnşaat ve işletme enerjisi için net sıfır karbon, çerçeveye yönelik en büyük taahhüdü temsil eder." dedi.

Net sıfıra ulaşmak için olası tüm emisyonlar ortadan kaldırılmalı ve geri kalanlar, karbonu atmosferden aktif olarak uzaklaştıran planlarla dengelenmelidir. BM'nin "Sıfır Yarışı" kampanyasına göre, eğer dünya Paris Anlaşması'nın küresel ısınmayı sanayi öncesi sıcaklıkların 1,5 santigrat derece üzerinde tutma hedefine ulaşmak istiyorsa bu çok önemlidir.

Associated Architects ve Cundall, sürdürülebilir mimari Curzon Wharf'ın dünyanın net sıfır operasyonel enerjisine sahip ilk gökdelen projesi olacağını iddia ediyor. Cundall'ın Ortağı Alex Carter "Bildiğimiz kadarıyla dünyada karşılaştırılabilir net sıfır karma kullanımlı yüksek binalardan haberdar değiliz. Curzon Wharf, mevcut tasarımına dahil edilen net sıfır karbon önlemleriyle henüz planlama aşamasındayken, tamamlandığında ve faaliyete geçtiğinde net sıfır karbon gelişiminin öncü bir örneği olma potansiyeline sahiptir." dedi.

Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.Programın içerdiği karbon net sıfır olmayacak olsa da ekip, beton yapılarda çimento yerine kullanılan öğütülmüş yüksek fırın cürufu (GGBS) gibi düşük karbonlu yapı malzemeleri belirleyerek bu emisyonları azaltmak için çalışıyor. Gömülü karbon binaların üretimi, inşası, bakımı ve yıkımından kaynaklanan emisyonları ifade eder ve şu anda Birleşik Krallık'ta düzenlenmemiş. 

Sürdürülebilir mimari Curzon Wharf, sitenin kuzeyine doğru boyutu artan ve en yüksek noktasında 165 metre yüksekliğe ulaşan "heykel formlarının bir bileşimi" olarak tasarlandı. En yüksek kule 53 katta 498 daireye sahiptir ve en yüksek ikinci kulede 41 katlı öğrenci konutu var. Gelişimi uzaktan ayırt eden bu iki kulenin, yakındaki BT Kulesi'nin oranlarını yansıtacak şekilde tasarlandı. Ayrıca iki kule bir zamanlar şehir silüetine hakim olan yüksek endüstriyel yapılara adeta saygı duruşunda bulunuyor.

14 katlı daha küçük bir bina, 265 birimlik bir ortak yaşam bloğu olarak kullanılacak ve 9 katlı bir binada ofisler yer alacak. Dört binanın tamamı, şehrin eski tuğla binalarını ve endüstriyel mimari mirasını anımsatan kırmızı kareli cepheye sahiptir. Bu dama tahtası görünümü değişen korten çelik ve cam panellerle elde edilecek. Bununla birlikte yüksek düzeyde bir yalıtım sağlamak için cam minimumda tutulacak. 

Takım "Erken konsept aşamalarındaki araştırmalar, katı ve cam arasında çok dikkatli bir denge sağlama ihtiyacından kaynaklandı. Amaç, katıları ve camı dikkatli bir şekilde dengelemek ve cam oranını %30'un altında tutmaktı." dedi. Operasyon sırasında net sıfır karbon emisyonu elde etmek için binanın yapısı yüksek düzeyde yalıtılmış, pasif ev ilkelerine göre tasarlanmış ve tüm pencereler üç camlıdır. Bu yüzden proje sürdürülebilir mimariye örnektir.

Pasif ev, bir binanın ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını ve karbon ayak izini önemli ölçüde azaltan uluslararası bir enerji performans standardıdır. Binadaki tüm ısıtma ve sıcak su, ısı pompaları tarafından sağlanacak ve güneş enerjisi gibi tesis içi ve saha dışı yenilenebilir enerji kaynakları ile sağlanacak. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş.

LED aydınlatma ve akıllı kontrollerle odadaki gün ışığından maksimum düzeyde yararlanılarak elektrik tüketimi "çok düşük seviyede" tutulur. Kompleks bir çatı terası, kış bahçesi, ağaçlıklı kamusal alanlar ve zemin kat eğlence ve perakende alanları ile tamamlanacak.Tasarım ekibi ayrıca, geliştirmeyi daha geniş bir ana plan ve patikalar, bisiklet yolları, kanallar ve halka açık alanlardan oluşan bir ağ ile bağlamak için yerel meclisle iş birliği yaptı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)