Sıradışı Restoran: Nikunotoriko

Tokyo’Da Ryoji Iedokoro Architecture Offcie tarafından tasarlanan restoran müşterilerine sadece iyi bir menü sunmanın ötesinde, arkadaşlarınızla, birlikte etrafınızdaki yeşilin de duyularınızı harekete geçireceği eğlenceli bir zaman deneyimi hedefliyor.

Doğanın hareketlerinden ve izlerinden esinlenilen restoranın birinci katı gerçekten doğanın içinde hissettiren mağara görünümüne sahip bir ortam olarak inşa edilmiş.
Cam tabanında suyun akışını temsil eden ögeler bulunan mekânda masanın altındaki çakıl taşları ise bir nehrin yanında oturuyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor.

Birbirinden özel tablolarla ve loş görünümü ile mekânın içinde doğanın içinde kaybolmuş bir atmosferi yakalayabilir ve kendinizi antik dönemde zannedebilirsiniz. Restoranın ikinci katı ise çelik borulara yerleştirilen ağaçlar ve doğal konture sahip hatlar yemek deneyimini özel kılarken mahremiyeti sağlayan çelik borular farklı seviyelere yerleştirilerek her köşeyi ayrı bir mekâna dönüştümeyi başarmış.  

Sadece göz alıcı bir görsellikle kalmayım aynı zamanda hafızanın derin boşluklarına dokunarak, duyu kabiliyetini deneyimlendiren mekân değerli bir zamanın değerli deneyimlerle kalitesinin arttırılacağına iyi bir örnek. 

Proje Künyesi:

Proje Adı: Nikunotoriko

Mimari & Tasarım: Ryoji Iedokoro Architecture Offcie

Bölge: Tokyo, Japonya

Yıl: 2016

Fotoğraf: Satoru Umetsu / Nacasa & Partners Inc. 

Kaynak: arch2oYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)