Sirkadiyen Etkili Elektrik Aydınlatması Neden Önemlidir?

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey, vücudun melatonin üretimi ile günün sonunda uyuklama hissi arasındaki ilişkidir ve bu da daha iyi bir gece uykusuna yol açabilir. Bu doğrudan günlük biyolojik saatimiz olan sirkadiyen ritimle ilgilidir. Bu iç "saat" vücudumuzun işlevlerini senkronize eder ve gün boyunca maruz kaldığımız doğal ve elektrik ışığının dalga boyundan ve yoğunluğundan güçlü bir şekilde etkilenir.


Binlerce yıldır insanlar sadece gün ışığını, ateşi ve gecenin karanlığını biliyorlardı, ancak şu anda zamanımızın yaklaşık % 90'ını iç ortamlarda geçiriyor ve aydınlık günlerin ve karanlık gecelerin uygun dengesini sağlayamıyor. Bilim, uyku ile gün içinde maruz kaldığımız ışık arasındaki ilişki konusunda oldukça açıktır. Biz (ve tüm hayvanlar) biyolojik olarak ışığa bağlıyız. Sirkadiyen ritimleri korumak için ana uyarıcıdır. - güçlü enerjisi doğal bio ritimlerimizi etkiler ve korur. Kelimenin tam anlamıyla yaşama, gelişme ve hayatta kalma yeteneğimizi etkiler.

Sirkadiyen saat, gece ve gündüz süresince hormonları, vücut fonksiyonlarını düzenler. Gündüz senkronize edilmezse, vücudumuz üzerinde kısa ve uzun vadeli olumsuz etkileri olabilir. Bu etkilerden bazıları uyku bozuklukları, performansta düşüklük, kötü ruh hali ve hatta artmış kalp ve damar hastalığı, obezite ve depresyon riskini içerebilir. Bundan üç ana hormon etkilenir, ruh halimizle bağlantılı serotonin; stres ve kan basıncının düzenlenmesi ile bağlantılı kortizol, ve bizi uykulu yapan ve dinlenmek için geceleri vücut fonksiyonlarının ritmini azaltan melatonin.

Kısacası, gün ışığı spektrumuna mümkün olduğunca yakın olan aydınlatma (gündüz) sirkadiyen ritmimiz için en uygun olarak kabul edilir. Bu, alacakaranlıktan şafağa kadar kullanılan ışıkların daha loş ve daha sıcak olması gerektiği anlamına gelir; şafaktan öğlene kadar kısa dalgada daha yoğun içerik olmalı. Beyni rahatlatmak ve sonraki 24 saat boyunca hormonların üretimini ve salınımını için sabahları 2-3 saatlik yoğun kısa dalga boylu ışık alınması önerilir. Bundan sonra, kendinizi parlak ışığa maruz bırakmamak en iyisidir, çünkü bu, suprakiazmatik çekirdeğinin hormonu yanlış zamanda salmasına neden olabilir.

Bugün karşılaştığımız en önemli konu, hayatımızın büyük bir bölümünü kapalı ortamlarda yaşadığımız için, ister işte ister evde yoğun ışıklarla hem gündüz hem de gece bombardımana tutulmamızdır. Neyse ki bizim için, buna karşı koyacak bir takım çözümler var.

Spektrum Aydınlatma Sirkadiyen Etkili armatürler entegre edilmiş BIOS ile SkyBlue LED'ler en son bilimsel araştırmalara dayalı olarak geliştirilmiştir. 490 nm'lik bir tepe spektral enerjisiyle (melanopsin'in oldukça hassas olduğu) SkyBlue Bıos, vücudumuzun biyolojik ışık ihtiyacıyla uyumlu hale gelen ilk sirkadiyen LED kaynağıdır. Çok yüksek melanopik oranları ile SkyBlue Bios LED'leri 3000K, 3500K ve 4000K renk sıcaklıklarındadır. SkyBlue Bios LED'leri sağlıklı sirkadiyen ritimleri teşvik etmeye yardımcı olan, uyarıcı aydınlatma koşullarında gün boyunca daha verimli çalışmasına ve gün batımından sonra / yatmadan önce geceleri daha sağlıklı uyumasına olanak tanıyan yüksek kaliteli beyaz ışık sunar.

Işığı ayarlayarak, kullanıcılar gün boyunca spektrumun kalitesini değiştirebilir ve dalga boyunu değiştirerek ortamı bir gece alanına dönüştürebilir. BIOS Dynamic Bio-Light Engine, tek bir kanal üzerinden yoğunluk ve spektrum kontrolü sağlayan BIOS Bio-Dimming™ modülü ile birlikte kullanılabilir.

Doğa ile olan ilişkimizi ve vücudumuzun nasıl çalıştığını anlayarak, mekanları aydınlatmanın ve süslemenin yanı sıra vücudumuzun daha iyi çalışmasını sağlayabilecek bir sistem tasarlamak mümkündür.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)