EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sosyal Bir Mekan BIRD’S NEST

Onat Öktem, Ziya İmren, Zeynep Öktem, ONZ Mimarlık

Bird’s Nest” (Kuş Yuvası), çok disiplinli bir yapıya sahip ve sürdürülebilir tasarım öğelerini üretimlerinin parçası haline getirmiş ONZ Mimarlık’a ait bir yarışma projesi. Proje, 2011 d3 Natural Systems adlı uluslararası mimari tasarım yarışmasında Özel Mansiyon almış. Proje ekibi, “Bird’s Nest”i "sosyal bir mekân" olarak tanımlıyor, ama özellikleri bununla bitmiyor. “Bird’s Nest” birçok "yer" olabiliyor: Okullara ek bir müzik odası, performans salonu ya da seminer odası; konutlarda keyifli bir sosyal mekân ya da evsizler için kendi kendine yetebilen bir yuva…

“Bird’s Nest”, “konduğu” çatıda her ihtiyaca göre hem içerik hem de boyut olarak şekillenebiliyor. İki metrelik birimlerden oluşan “Bird’s Nest”, istenilen sayıda yan yana eklemlenerek istenilen boyutta bir mekân elde edilebiliyor.

Proje ekibi, okullarda müzik odalarının her zaman problemli olduğunu, kimi zaman mekân darlığı yüzünden hiç yapılmadığını, kimi zaman da akustik sorunları olan bir odanın müzik dersi için kullanıldığını belirtiyor. Bu durumun hem müzik eğitimini keyifsiz hale getirdiğini hem de diğer sınıflarda yapılan eğitimin kalitesini düşürdüğünü söyleyen ekip, okulların çatısına takılabilecek “Bird’s Nest”in, öğrencilerin, arkadaşlarını rahatsız etme çekincesi olmadan özgürce müziğin keyfini çıkarmasını sağlayacağını düşünüyor.

“Bird’s Nest”, ayrıca iklim koşullarının uygun olduğu günlerde bu mekân dıştaki terasla bütünleşerek diğer sosyal etkinliklere olanak veriyor. Yine okullarda ihtiyaç duyulan kütüphane, toplantı odası, sanat atölyeleri gibi alternatif işlevler de bu mekânda konumlandırılabiliyor.

“Bird’s Nest” konutlarda da değişik amaçlarla kullanılabiliyor. Apartman sakinlerinin sosyalleşebilecekleri, çocuklarının vakit geçirebileceği, isteyenlerin bahçeyle uğraşabileceği keyifli ve rahatlatıcı bir mekân olarak kullanılabilen “Bird’s Nest”, afet sonrasında evsiz kalmış kişiler için büyük çadır kentlere bir alternatif olarak da düşünülmüş.

Konut kullanımında “Bird’s Nest” sosyal bir yardımlaşma projesi olarak yapılaşmış çevrenin dönüşümüne katkıda bulunabiliyor. Proje, elektrik ve su bakımından olabildiğince kendi kendine yetebilen bir yapıda olduğu için apartman sakinlerine yük olmadan, barınacak mekânı olmayan kişilerce bir yuva olarak kullanılabilmekte.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)