EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Şebeke Bağımsız Konuk Evi: The Nest

Namibia’daki vahşi yaşam bölgelerinden birinde inşa edilen bu şebeke bağımsız konut, Güney Afrikalı tasarımcı Porky Hefer’in eseri ve çıkış noktası ise kuş yuvaları. Namib Tsaris Koruma bölgesinde inşa edilen bu konuk evi, yine bu bölgede yaşayan vahşi kuşların yuvalarına bir saygıduruşu niteliği taşıyor. Projeye verilen isim de tüm bu yaklaşımla uyumlu: The Nest (yuva).

Dört odalı bu konuk evi, Hefer’in daha önce tasarladığı yuvayı andıran oturma alanlarının devamı olma niteliği de taşıyor. Daha evvel gerçekleştirdiği doğayı taklit eden, yuva temelli çalışmaların kullanıcılar tarafından çok tutulmadığını bu yüzden sürekli değişim halinde olduğunu söyleyen Hefer, insanların dört duvar ve bir tavan isteğini karşılamak adına çözümü son çalışmasında bulmuş olmalı.

Kendi su ve elektrik temin etme sistemleri ile yetinen proje, tamamen şebeke bağımsız. Cephelerin büyük ölçüde kuzey Namibia’dan getirilen kamışlarla kaplandığı projede duvarlar elle şekillendirilmiş çelik bir çerçeve üzerinde şekilleniyor. Kimi duvarların inşasında ise yandık ağacının yüzeyini andıracak biçimde granit blokları kullanılmış.

İç mekanda yalıtım gerektiren alanlar dışında, duvarlar yine saz ve kamışlarla kaplı olarak kullanılmış. Zeminde tercih edilen inşa ürünü ise ahşap olmuş. Hefer’in eşi Yelda Bayraktar ve Maybe Corpaci’nin tasarım danışmanı ile birlikte çalıştığı projede yer alan mobilyaların büyük kısmı özel olarak üretilmiş durumda - koyu deriden yapılma Chesterfield tarzı koltuk bunlardan biri.

Eskiden zebraların kum banyosu yaptıkları bölgede inşa edilen havuz ise konaklayacak olanları rahatlatmak için hazır durumda.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)