SPACE10'un Yeni Raporu "Sağlıklı Konutlar"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
IKEA'nın araştırma ve tasarım laboratuvarı SPACE10, Geleceğin Evi rapor dizisinin ikinci yayını olan "Sağlıklı Konut" raporunu yayımladı. Rapor konut ortamlarıyla ilgili üç ana konuyu ele alıyor; evlerimizin bizi zarardan nasıl koruduğu, vücudumuzu ve zihnimizi nasıl yenilediği ve yaşamın aşamaları boyunca gelişmemizi nasıl sağladığı… Araştırma konutların hayatın ritimlerine ve akışına olumlu yönde katkıda bulunma ve destekleme yöntemlerini değerlendirmeyi hedefliyor. Bulguları destekleyen görsellerin geliştirilmesi için Morph ile iş birliği içinde geliştirilmiştir.

"Sağlıklı konut" konseptiyle ilgilenen SPACE10, mekânları salt fonksiyonel rollerinin ötesinde keşfetmek, sakinlerinin sağlık ve esenliği üzerindeki etkilerini araştırmak ve gezegenin ısınması, kirlilik, emniyet, beslenme ve yalnızlık gibi zorluklarla bağlantı kurmak üzere işe koyuldu. Çalışma kaleydoskopik bir yaklaşım benimserken, dünyanın dört bir yanından vaka çalışmaları ve inovasyonları da kapsıyor.

SPACE10'un Yeni Raporu "Sağlıklı Konutlar"

"Sağlık, bakım ve mutluluk ilkeleri çoğumuzun nasıl hayat sürmek istediği hususunda yol gösterici prensiplerdir. Ancak artan sağlık giderleri, artan yaşlı nüfus ve insanlar ile yakınları arasındaki kopukluklar bağlamında, sağlık ve bakımın günlük yaşamımıza nasıl uyum sağladığını ve konutlarımızın nasıl destekleyici bir rol üstlenebileceğini yeniden gözden geçirmeliyiz. Dinlenme, beslenme, aidiyet duygusu ve kişisel gelişim gibi sağlığın temel unsurları, hayat tarzımıza giderek daha çok dâhil olacaktır." - Ivan Korolev, Araştırma ve Strateji, SPACE10

SPACE10 raporun sonuçlarını, gelecekteki konutların insanları nasıl daha iyi destekleyebileceğini ve konut alanında çalışan mimarlara, tasarımcılara ve yaratıcılara sunulan tasarım olanaklarını vurgulayan 10 çıkarımla özetledi. İşte bu 10 çıkarım:

İklimsel: Sıcaklık ve nemdeki değişimleri öngörmek ve emniyetli bir alan sağlamak.

Kirlilik: Geliştirilmiş alışkanlıklar veya ürünler sayesinde sakinleri kirli hava ve sudan korumak.

Gizlilik: İnsanların evdeki mahremiyetini ve güvenliğini daha sakin bir bağlantı ile dengelemek.

Dinlenme: Dinlenme ve uyku için bütün duyularımızı göz önünde bulunduran düzenlemeler yapmak.

Beslenme: Mutfağı, besleyici yiyeceklerin hazırlanmasında herkesi destekleyecek biçimde uyarlamak.

Hijyen: Esenliği artırmak için kişisel hijyeni ev biyomuyla uyumlu hale getirmek.

Oyun: Herkes için oyun, egzersiz ve öğrenmeyi kolaylaştırmak ve nesiller arası etkileşimi desteklemek.

Toplumsal Bakım: Yalnızlıkla savaşmak için kolektif bakım ve birlikte iyileştirme faaliyetlerini desteklemek.

Yaşlanma: Alan ve mobilyaların kolaylıkla yeniden yapılandırılmasına imkan tanıyarak yaşlanmayı desteklemek.

Birbirine bağlı: Sağlıklı bir konut aynı zamanda yenileyici ve kapsayıcıdır, yani insanlar ve gezegen için daha iyidir.

SPACE10'un Yeni Raporu "Sağlıklı Konutlar"

SPACE10 daha iyi bir gelecek için yeni olanakları değerlendirmek, stratejileri bilgilendirmek ve yeni çözümler tasarlamak amacıyla IKEA markası tarafından desteklenen ve bu markaya ithaf edilen bir araştırma ve tasarım laboratuvarıdır. Bu senenin başlarında ofis, yapay zeka teknolojilerini kullanarak konutu yeniden hayal etmek için global bir tasarım yarışması ve açık kaynaklı bir araştırma programı başlattı. SPACE10 ayrıca, mimaride dijital tasarımın etkisi hakkında bir rapor ve dünya genelinde konutlar için dijital üretim metotlarını kullanmayı hedefleyen açık kaynaklı bir proje de aralarında olmak üzere birçok başka girişim başlattı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)