Studio] [Space'in Sürdürülebilir Mimari Ofisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollanda'daki Ofisi Çevreleyen Siyah Renkli Ahşap Cepheler 

Black Barn

Hollanda kasabası Goirle'ın vahşi doğasıyla çevrili olan studio] [space architecten tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari Black Barn, peyzaj mimarları için ilham verici gizli bir çalışma alanı. Hollanda'nın Abcovenseweg şehrinde bulunan sürdürülebilir mimari örneklerden ofis projesi, tüm dikkatleri çevredeki manzaraya çeken gösterişsiz ama kaliteli bir yapıyı hedefliyor. Sürdürülebilir mimari projelerden yapı hacmini bitişik nehre doğru açarken sokak tarafında kapalı bir nitelik sunuyor. Doğayı tasarımlarına dahil etmekten heyecan duyan ekip, binayı yeşilliklerle uyumlu hale getirmek için flora ve faunayı devraldı ve cepheye çok sayıda kuş evi sağladı. 

Black Barn

Siyah lekeli ahşap cepheleri ve çinko kaplı çatısı ile soyut bir ahır hacmi olarak tasarlanan yapı, daha geniş bir bağlamda tarihi bir bant gelişimi üzerinde durur. Sürdürülebilir mimari yapı girintili bir bina hattı ve sahaya uygun entegrasyon olmak üzere bir ahır şeklini andırırken, cephe kendini gösterişsiz, kapalı bir hacim olarak sunuyor. Açıkta kalan camlı cephe alacakaranlıkta yarı saydam bir etki oluşturan dikey ahşap çıtalardan bir sistem oluşturur. Ekstra bir katman oluşturuyor ve stüdyo hayatına dışarıdan bir bakış sunar. 

Black Barn

Black Barn Peyzaj Mimarları İçin Bir Çalışma Alanına Ev Sahipliği Yapar

Black Barn

Sürdürülebilir mimari ahırın iç düzeni sade ve açık, ancak tüm stüdyoyu yukarıdan aşağıya doğru kesen ve alanı bölen büyük bir dolabın önemli bir unsurunu sunar. Tüm fonksiyonlar geçici enstalasyonlar ile mimari çizimleri ve ekipmanları da içeren kitaplık yapısının etrafında şekilleniyor. Yapı gösterişsiz bir şekilde tamamlanmış bir tezgahı şekillendiren ve kitaplar, numuneler ve modeller için alan sağlayan mutfak alanını çerçeveler. Bir mimarlık ofisinin ihtiyaçlarına aşina olan studio] [space, peyzaj tasarım firması Studio Redd'deki müşterilerle iş birliği yaparak doğal çevreye entegre, ilham verici bir çalışma alanı hedefine ulaşır. Sonunda her ikisi de uygulamaya da saygılı bir şekilde ev sahipliği yapan Black Barn'da ikamet ediyor ve mimarlık, iç mekan ve peyzaj arayüzünde yeni projeler üzerinde çalışmaya devam eder. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)