Suudi Arabistan'da Dünyanın En Büyük Kaleydoskopu İnşa Ediliyor

Kendi başına nefes kesici bir deneyim olan sürükleyici enstalasyon, son LEAP konferansı sırasında Riyadh Front Sergi ve Konferans Merkezi'nde sergilendi.

1-3 Şubat tarihleri ​​arasında Suudi Arabistan'da kısa süre önce sona eren LEAP 2022 konferansında, Londra merkezli Stufish Entertainment Architects, etkinliğin ziyaretçilerini dünyanın en büyük kaleydoskopu şeklinde karşılamak için nefes kesici bir hipnotik deneyim sundu. “LEAPscape” başlıklı sürükleyici kurulum, ulusal başkentteki Riyadh Expo Center'ın girişine yerleştirildi ve Suudi Arabistan'ın doğal ortamından, dijital olarak değişen içerikle kaplanmış sahneleri sergiledi. Enstalasyon, ülkenin teknoloji ve inovasyon savunuculuğunu vurgulayan üçgen ve yıldız şeklindeki geometrilere dayanıyordu.

Kaleydoskop Nedir?
40m x 3m x 6m boyutlarında olan LEAPscape, dünyanın en büyük kaleydoskopu olarak tanımlanmıştır.

Suudi Arabistan'da her yıl düzenlenen küresel bir teknoloji etkinliği olan LEAP, organizatörleri tarafından şirketler, startup'lar ve risk sermayedarlarının bir araya gelerek ortaya çıkardığı; aynı zamanda teknolojik yeniliklerin ilerlemesini potansiyel olarak hızlandıracakları bir platform olarak tanımlanıyor. Profesyonellerden oluşan ve çığır açan bu konsorsiyuma layık bir manzara yaratmak için, Stufish aynalı enstalasyonu kavramsallaştırma ve bir araya getirme konusunda fikir yürütmeye başladı.  Ardından tasarımcılar, belirli bir kapasitede “X” kat yatırım getirisi yakalayacak bir alan inşa etmeye karar verdiler. Aynaların mekanların görsel algısını ikiye katlama yeteneğinden ilham alan tasarım ekibi, sonunda çevreyi yaklaşık 12 kat genişleten bir deneyim yaratmayı başardı.

Kusursuz ve eğrilmeyen aynalarla tasarlanan enstalasyon, her iki uçta da iç tasarımın tematik renk, doku ve geometri patlamasına herhangi bir müdahaleyi önlemek için karmaşık bir şekilde geliştirilmiş bir çift üçgen giriş ve çıkış noktasına sahiptir. Mimarlara göre, LEAPscape'in tam olarak gerçekleşmesi yaklaşık üç hafta sürdü. Mekansallığı görsel olarak genişletmek için duvarlarında ve zeminlerinde LED karolar ve tavanda aynalı folyo gerekliydi. Bu konfigürasyon sayesinde, alttaki LED döşemelerde görüntülenen içerik, yukarıdaki aynalı folyoya yansıtıldı. Bu sayede sürekli değişen bir etki yaratan ve tekrar eden bir görüntü oluşturuldu. Ayna folyosu, bu tür mekânsal vizyonları hayata geçiren alev geciktirici kumaşlar, paletler ve hareket kontrol sistemleri geliştirmede dünya lideri Showtex'in “Giant Mirror” koleksiyonundan elde edildi.

Enstalasyon Örnekleri
Zemin ve duvarlar boyunca LED karolar yerleştirilmiş, tavan ise aynalı folyo ile kaplanmıştır.

"Kaleydoskopumuz, amaçlandığı gibi ölçeklenebilen bir malzemeyle desteklendiğinde, basit ve düşünülmüş bir tasarımın, inşa edilenden ve beklenenden çok daha büyük bir deneyim sunabileceğini temsil etmeyi amaçlıyor. STUFISH Entertainment Architects'in ortaklarından Maciej Woroniecki, projenin basın bülteninde: “Bunun mimaride verimlilik ve sürdürülebilirliğin özü olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Enstalasyon Sergisi
Stufish, LED döşemelerinde görüntülenen içeriğin oluşturulmasından da sorumluydu.

Suudi Arabistan'ın çeşitliliğini tasvir ederken, 40 metre uzunluğunda, üç metre genişliğinde ve altı metre yüksekliğindeki enstalasyon, ziyaretçilere ülkenin manzarasında görülen doğal güzellikte bir yolculuğa rehberlik etti. Örneğin katılımcılar denizin dibinden değişen gökyüzünün üzerindeki yıldızlara kadar bütün güzellikleri deneyimleyebiliyordu. Stufish, yapının kendisinin yanı sıra, konferans süresince kaleydoskopta görüntülenen içeriğin oluşturulmasından da sorumluydu.

Enstalasyon Ne Demek?
Kurulum, Suudi Arabistan'daki LEAP konferansına giriş işlevi gördü.

Kendilerini “eğlence mimarları” olarak tasvir eden Stufish, neredeyse otuz yıldır dünya çapında sayısız büyük sanatçı ve tiyatro için set tasarımları tasarladı ve uyguladı. Canlı müzik deneyimlerinin, sergilerinin ve diğer yaratıcı gösterilerin tasarımında önde gelen bir isim olan Stufish, yakın zamanda İngiltere'de yapılacak olan ABBA Voyage birleşme konseri turu için geçici bir kereste arenasının yapımında da yer aldı .

Dijital Sergi Örnekleri
Görseller, ziyaretçileri denizin dibinden Arap Yarımadası'nın üzerindeki yıldızlı gökyüzüne doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)