Sürdürülebilir Bir Ahşap Atölyesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ÇEK ORMANLARINDA BİR SAUNA, STÜDYO VE TERAS

Sürdürülebilir Bir Ahşap Atölyesi

Prag'ın doğusunda kırsal bir köy olan Stříbrná Skalice'nin hemen dışında, Çek mimar Jan Tyrpekl ormanın içinde bir çalışma alanı olan 'Atelier'i inşa etti. Proje, yerel kaynaklı, atılmış malzemeleri geri dönüştürme çabasından doğduğu için sürdürülebilir mimariye örnek teşkil ediyor. Verimlilik ve beceriklilik göz önünde bulundurularak tasarlanan projenin temeli, kurtarılmış malzemeler üzerine kurulmuş. Bunlar arasında karaçam teras tahtaları, ladin cephe tahtaları, pencereler ve yalıtım yer alıyor. İş birliği çabası, arkadaşların ve ailenin desteğiyle inşaatın ötesine uzanıyor, Atelier kabini bir sevgi emeği.

JAN TYRPEKL PROJEYİ İKİ HACİM ARASINDA BÖLÜYOR

Sürdürülebilir Bir Ahşap Atölyesi

Mimar Jan Tyrpekl'in Atelier için vizyonu sıradan bir kabin programının ötesine geçiyor. Üç mevsimlik bir sığınak olarak tasarlanan esnek alan çalışma alanı, dinlenme yeri, aile kutlamaları için bir mekan ya da konuksever bir misafir odası olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmış. Çevredeki peyzajla bütünleşmesi, eski göletten bitişikteki ormana kadar uzanan vadinin her şeyi kapsayan manzarasını sağlıyor. Atelier, her biri kendi işlevine hizmet eden üç farklı bölüme ayrılmış. Mütevazı bir çalışma alanı sunan stüdyo, bitişiğinde arıcılık atölyesi bulunan bir saunanın karşısında yer alıyor. İki hacim arasında köprü kuran teras, sakinleri doğayla bağlantı kurmaya davet ediyor. Bu özenli düzenleme, üretkenliği sağlıklı yaşamla harmanlayan daha dengeli bir çalışma kültürüyle uyumlu.

AHŞAP ATÖLYESİ

Sürdürülebilir Bir Ahşap Atölyesi

Atelier'in tasarımının merkezinde, beşik çatılar ve stratejik olarak yönlendirilmiş kuzeye bakan pencerelerle tepesinde yer alan sade geometriler yer alır. Bu konfigürasyon ikili bir amaca hizmet ediyor: yaz aylarında aşırı ısınmayı önlemek ve doğal ışığa maruz kalmayı en üst düzeye çıkarmak. Kesintisiz cephelerdeki niş alanlar, hem işlevsel hem de estetik bir amaca hizmet ederek yakacak odun için depolama alanları olarak hizmet veriyor. Atelier'in sağlamlığının temelinde ahşap bir ızgarayı destekleyen beton temeller yer alıyor. Binanın yapısı, dayanıklılık ve sürdürülebilirliği bir araya getiren uygun bir ahşap iskeleti benimsiyor. Bireysel yalıtımlı ahşap paneller duvarları oluşturarak yalıtım ve açıklık arasında bir denge sunarken, hem stüdyo hem de sauna odun sobası ile ısıtılıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)