'Resim' İçin Bir İşaret !

Resim Atölyesi (Drawing Studio), İngiltere, Poole’da bulunan Bournemouth Sanat Üniversitesi (Arts University Bournemouth) için tasarlanmış bir atölye. 2016’da tamamlanan yapı, üniversitenin resimin sanatsal yaratıcılıkta en önemli öge olduğunu benimseyen düşüncesinin ürünü. Peter Cook’un ofisi CRAB (the Cook-Robotham Architecture Bureau) imzalı atölye, üniversitenin içinde yekpare bir bina olarak tasarlanmış.

Resim Atölyesi’nin tasarımına yön veren en önemli öğe doğal ışık olmuş. Bunun üzerine yaklaşık 140 metrekarelik küçük yapı, 30 metrekarelik oval bir açıklıkla kuzeyden ışık alacak şekilde taçlandırılmış. Yapının arka kısmı içinse 10 metrekarelik üstten bir pencere, doğuya bakan kısmı için ise yere yakın seviyede pencere kurgulanmış. Doğu pencere, yapıyı aşağıdan aydınlatan haliyle aynı zamanda gizemli bir hava katıyor aldığı ışıkla. Son olarak yapının girişi de cam kapı ile oluşturulmuş. Bu da ışığın içeriye kademeli olarak alınmasını sağlayan bir özellik olarak düşünülmüş Resim Atölyesi’nde. Sonucunda tüm yapı, doğal ışıkla şekillenecek bir tasarım sürecine giriyor.

                         

Resim Atölyesi’nin dışı tamamıyla, homojen mavi renk ile boyanmış. Bunun sebebi yapının Bournemouth Sana Üniversitesi’nin kuzey kısmının sonunda bir çeşit ‘işaret’ olmak. Buna karşılık içerisi ise tamamen beyaz -neredeyse içerideki resim aktivitesi için bir çeşit kağıt oluşturuyor. Resim Atölyesi’de içte ve dıştaki bu tek biçimlilik, kullanıcının hatta yapıyı gözlemleyenin dikkatini forma ve formdaki dalgalanmalara vermesini sağlıyor.

Formdaki bu dalgalanmalar giriş oluşturan, dalganın devamı bir oluşumla son buluyor. Resim Atölyesi’nde ‘porte clochere’ olarak adlandırılmış bu kısım, ana girişi kapısını koruyan katman. Buradan sonra içerideki hacimler  -tuvalet, servis odası ve resim saklama alanı-  yapının güney kanadında çözülmüş. Ekip bu hacimleri, yapının heykeli formunun sarabileceği düzende işlemiş.

‘’Konu bir atölyenin tasarımına geldiğinde ben, her türlü disiplinden öğrencinin -moda tasarımı, grafik tasarım, güzel sanatlar, mimarlık vb.-kullanabileceği ve esinlenebileceği bir mekan yaratmak istedim.’’ Radikal konseptler ve şehirler yaratan 1960’ların Avangard  mimarlık topluluğu Archigram’ın kurucusu Peter Cook.

Resim Atölyesi’nin, dikkat çeken dış kaplaması 17 monokok çelik levha ile oluşturulmuş. Prefabrik levhalar, alanda cıvatalar ile tutturulmuş ve su geçirmez hale gelmesi için kaynak ile birbirleriyle birleştirilmiş. Dış görünümünde teklilik, bütünlük yaratmış. İçteki bembeyaz katman ise GRG (glass reinforced gypsum-cam takviyeli alçı) isimli özel bir teknikle oluşturulmuş. Dış kabuğun içte kuvvetli bir tür vurgusu olan kaplama, aynı zamanda içeride atölyenin servis sistemlerini saklayacak boşluklara sahip. Bu nedenle içte  tamamen pürüzsüz bir görüntü oluşturuyor.

Peter Cook’u Resim Atölyesi’ni tasarlaması için çağıran rektör ve Bournemouth Sanat Üniversitesi başkanı Stuart Bartholomew’ün isteği resmin önemini anlatacak yapının oluşmasıymış. Bu nedenle bu oldukça küçük yapı için bile Peter Cook ve ekibi CRAB, oldukça kontrollü ve tasarıma dahil olan her türlü disiplini içine alan bir süreç izlemiş. Aynı zamanda proje, ekibin Birleşik Krallık’taki ilk projesi.


Proje Künyesi:

Proje Adı: Bournemouth Sanat Üniversitesi, Resim Atölyesi

Mimarlar: CRAB, Peter Cook

Fotoğraflar: Richard Bryant

Bölge: İngiltere

Yıl: 2016

Kaynak: arkitektuel


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)