Sürdürülebilir Kompleks Chun Yang Tai Kültür Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
YANGTOU'DA CHUN YANG TAI KÜLTÜR MERKEZİ TAMAMLANDI

Chun Yang Tai Kültür Merkezi

Çin'in 600 yıllık antik köyü Langtou, Atelier FCJZ'nin çağdaş mimarisiyle yemyeşil doğal bağlamı bütünleştiren bu Chun Yang Tai Kültür Merkezi'nin tamamlanmasına tanıklık ediyor. Sürdürülebilir mimari kompleks, her birinin tepesinde nilüfer yaprakları ve sığ göletlerden oluşan, bir çatı bahçesi bulunan, beton ve taş hacimlerden oluşan bir küme olarak şekilleniyor ve böylece görsel olarak peyzajın su florasına karışıyor. Modern yapı kültürel programlaması aracılığıyla yerel olarak 'usta bilginler köyü' olarak bilinen bölgenin mirasına ve yerel kültürüne yanıt veriyor.

ATELIER FCJZ MODERN PROGRAMI ESKİ BİR KÖYE GETİRİYOR

Chun Yang Tai Kültür Merkezi

Atelier FCJZ Chun Yang Tai Kültür Merkezi'ni, Langtou köyünün klasik akademiler, atalardan kalma tapınaklar, yerel evler ve kıvrımlı cadde ve sokaklardan oluşan eski ve iyi korunmuş kentsel dokusuna modern bir müdahale olarak tanıtıyor. Bu tarihi bağlamdan yola çıkan mimarlar merkezin sergi alanları, kütüphane, tiyatro, araştırma stüdyoları ve kafeden oluşan modern programını on ayrı küçük yapı birimine dağıtıyor. Bu sürdürülebilir mimari örneklerden yapı birimleri eğrisel tuğla duvarlarla kaplı bir dizi 'kule' ile ustaca birbirine bağlanarak, köyün düzeni ve ölçeği ile uyumlu samimi sokaklar ve avlular yaratıyor.

TEPESİNDE LOTUS GÖLETİ ÇATILARI

Chun Yang Tai Kültür Merkezi

Atelier FCJZ'nin sürdürülebilir mimari projelerden Chun Yang Tai için vizyonu geleneksel mimarinin ötesine uzanıyor. Yapıların çatılarını süsleyen yaklaşık 30 grup bitkilendirilmiş su göleti, ağırlıklı olarak nilüferlerden oluşan yemyeşil sucul bitki örtüsüyle sadece görsel bir şölen yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda enerji verimliliğine de katkıda bulunuyor. Yükseltilmiş yürüyüş yolları ile birbirine bağlanan bu çatı göletleri, gömme avlular ve etrafındaki mekanlarda tasarlanan ve doğal göletleri tamamlıyor. Bu karmaşık 'çok seviyeli lotus gölet sistemi' doğal çevreye kusursuz bir şekilde uyum sağlayarak yapılı ve organik olan arasındaki çizgileri bulanıklaştırıyor.

LANGTOU'NUN MİRASINDAN ÖĞRENMEK

Chun Yang Tai Kültür Merkezi

Atelier FCJZ'deki mimarlar, köyün köklü geleneklerini onurlandırmak için ana yapı malzemesi olarak yerel kırmızı kiremitleri, geleneksel gri tuğlaları ve brüt betonu seçti. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler seçilmiş. Bu seçimler Langtou geleneğine sıkı sıkıya bağlı yerel bir kültürel tesis olarak Chun Yang Tai'ye hayat veriyor. Ayrıca tasarım 'Ejderha teknesi sırtı' ve 'Ay kirişi' gibi geleneksel Lingnan mimari unsurlarına saygı duruşunda bulunuyor. Bu mimari unsurlar arasında hilal pencereler Chun Yang Tai'nin ikonik bir sembolü olarak ortaya çıkar. Bu pencereler sadece iç mekanlara narin ve dağınık bir ışık kalitesi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda çevreyi zarif yaylarla çerçeveleyerek ziyaretçilere pitoresk çevrelerinin enfes bir manzarasını sunuyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)