Sürdürülebilir Pasif Ev Nasıl İnşa Edilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Daha sürdürülebilir olmak için yapabileceğiniz her küçük şey iyi bir şeydir. Yağmur suyunu toplamak, bahçenizi veya peyzaj bitkilerinizi sulamak için varilleri dışarıya yerleştirebilirsiniz. Neden güneş panelleri yoksa gri su sistemi mi kurmayasınız? Pasif ev inşa etmek için bir sürü yol var. İşte bir mimar hayal edin ki tüm kariyerini bu konsepte adasın.

Sürdürülebilir Pasif Ev Tasarımı

Sarah Jefferys, Sarah Jefferys Architecture + Interiors'ın kurucusu ve baş mimarıdır. Onlarca yıldır tasarımda sürdürülebilirliği araştırıyor ve aynı zamanda kuzeydoğu boyunca pasif evler yarattı. Tasarımı, çok sayıda pencere ile hafif ve havadardır.  Ancak Jeffries temel konularda durmuyor. Sürdürülebilir tasarıma yaklaşımı, tasarımın tüm yönlerini kapsıyor.

Jefferys, pasif evi hem yeni inşaat hem de mevcut binaların yenilenmesi için tasarladı. Sürdürülebilirliğe doğru şekillenen yıllar boyunca Jefferys, çevre dostu teknolojiyi eve dahil etmek için birçok püf noktası öğrendi. Örneğin, kendisi pencere yalıtımı eklemeyi önerir. Bu, sıcak veya soğuk olmasına bağlı olarak evin içindeki sıcaklığı düzenlemek için gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca enerji tasarruflu cihazları tercih ediyor ve yerel kaynaklı malzemelerden yapılmış dekorasyonlar arıyor.

Sürdürülebilir Pasif Evler Nasıl İnşa Edilir?

Jefferys'in proje portföyleri Cornwall, Connecticut'taki en yeni pasif ev genişlemelerini içeriyor. Hayatta kalan taş ev, resimli kitap gibi tarihi bir yapıdır. Jefferys tarafından tasarlanan ek, dağ manzarasının keyfini çıkarmanızı sağlayan devasa pencerelere sahip.Parlak ve göz alıcı vurgular sağlayan renk patlamaları ile iç mekanda sıcak ahşap kullanılmış.

Ayrıca Brooklyn, New York'taki Park Slope'daki yenilemesi için tamamen yeni bir iç mekan tasarladı. Bu güzel şehir evinde yeni arka cam cephe boyunca uzanan yeni sedir perdeler var. Zemin geniş kalaslarla kaplanmış ve dolaplar el işçiliği ile yapılmış. Buzlu cam duvarlar, pembe taşlar ve güzel fayanslar davetkar bir iç mekan yaratıyor.

Sürdürülebilir Pasif Evler Nasıl İnşa Edilir?

Jefferys, 2001 yılında mimarlık firmasını kurdu. New England'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nin diğer bölgelerinde ticari, konut ve kurumsal tasarım alanlarında çalıştı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)