Sürdürülebilir Prefabrik Ev Quito'dan Galápagos Adaları'na Yolculuk Ediyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
"Sula", mimar Diana Salvador tarafından Galápagos Adaları'nda yaşayan bir aile için tasarlanmış prefabrik bir ev. Bu sürdürülebilir ev, adını Galápagos Adaları'na özgü bir kuş olan ve bilimsel adı Sula nebouxii olan "Blue-footed Booby"den almış. 

Sürdürülebilir mimari Sula, Ekvador'un başkenti Quito'da iki aylık bir süre içinde prefabrik olarak üretildi. Tasarım yaklaşık 17.000 vida ve ahşap, metal ve cam unsurlar da dahil olmak üzere 2.000 ölçüye göre yapılmış parçadan oluşuyor. Titiz bir operasyonun parçası olarak ev, iki kamyonla Ekvador'da bir liman olan Guayaquil'e taşındı. Buradan iki konteynere yüklenen ev, Galápagos Adaları'nın ikinci büyük adası olan Santa Cruz'daki Puerto Ayora kasabasına götürüldü. Salvador ve uzmanlardan oluşan bir ekip daha sonra Sula'yı bir ay içinde monte etti.

Sürdürülebilir Prefabrik Ev

Mimari açıdan bakıldığında Salvador bu projeyi "olumsuz bir etkiye neden olmadan [bir evin] inşa edilebileceği bir inovasyon taahhüdü" olarak değerlendiriyor. Sürdürüleblir mimari örneklerden Sula'nın prefabrikasyonu, kaynakların optimizasyonunu ve çevreye duyarlı bir yaklaşımı içeriyor ve evin çevresine iyi uyum göstermesini sağlıyor. Ölçeklenebilirlik ve nakliye esnekliği projenin başarısında kilit rol oynadı.

Sürdürülebilir Prefabrik Ev

Sürdürülebilir mimari projelerden Sula'nın tasarımı, dinamik termal simülasyonlara dayanan biyoklimatik tasarım stratejilerini kullanarak işlev ile iç konforu bağdaştırdı. Bu stratejiler yapının çevresel performansını değerlendirdi. Salvador, "Yapının altında bir soğuk hava odası oluşturan akımların geçişine izin vermek için ev yükseltilmiştir. Çatının yanındaki duvarlar, başka bir hava odası oluşturan yapısal kirişlerle ayrılmış çift bir alan oluşturarak iç kabuğun havalandırılmasını sağlıyor. Zemindeki ve duvarlardaki delikler çapraz hava akışına izin veriyor." dedi. 

Sürdürülebilir Prefabrik Ev

Evin yüksekliği, taşınması gerektiğinde sökülmesini de kolaylaştırıyor. Salvador, "Her parçası sayılan Sula, bir kamyonla taşınabilen ve her türlü ortamda monte edilebilen büyük ölçekli, üç boyutlu bir puzzle gibi çalışıyor." dedi. Temel olarak gabyonlar (gabyon tipik olarak kaya veya toprakla doldurulmuş bir kafestir) kullanılarak sökme işlemi de kolaylaştırılmış. Salvador, sürdürülebilir mimari Sula'nın yapısal tasarımının "zemini ve toprağı etkilemeyecek şekilde tasarlandığını ve böylece doğaya saygının sağlandığını" belirtiyor.

Sürdürülebilir Prefabrik Ev

Sürdürülebilir mimari Sula beş malzemeden oluşuyor: ahşap, taş, metal, cam ve PVC. Her malzeme verimliliğine ve esnekliğine göre seçilmiş. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Ana malzeme kontrplak ve yapıyı, iç duvarları ve mobilya parçalarını oluşturmak için kullanılmış. Mekanize bir kesim süreci hem hassasiyet hem de kaynakların optimizasyonunu sağlamış. Evin su geçirmezliği için PVC levhalar kullanıldı.

Sürdürülebilir mimari Sula, Salvador'un prefabrik teknolojiden yararlandığı ikinci proje. Projenin teslimatı, kolektif refahı teşvik etmek ve yaşam kalitesini artırmak, prefabrik bir sistemin nasıl minimum karbon ayak izine sahip olduğunu göstermek ve kadınların mimarlık uygulamalarında oynadığı girişimci rolü vurgulamak için bir alıştırma olarak değerlendirildi.

Sürdürülebilir Prefabrik Ev

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)