Quito'daki En Yüksek Bina "IQON"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu yüksek yapının IQON binası olarak adlandırılmasına şaşmamalı. Şu anda Ekvador'un başkenti Quito'nun en yüksek binası. Son on yılda bu şehir önemli ölçüde değişti. Nefes kesen IQON binası, Quito'nun modern tasarım ve fikirleri nasıl benimsediğinin çarpıcı bir örneğidir.

On yıl önce Quito alçak binalarla dolu bir şehirdi. Ancak havaalanı taşınınca şehir değişti. Şimdi Quito bir gökdelenler şehri olmanın yanı sıra şehir yaşamının modern ve ışıltılı bir merkezi haline geliyor.

IQON binası Bjarke Ingels Group (BIG) tarafından tasarlanmış. IQON'da 215 müstakil rezidans, ticari üniteler, ofis alanları ve herkesi mutlu edecek olanaklar bulunuyor.

IQON

Bu bir binadan çok daha fazlasıdır. Güzel La Carolina Parkı'nın yanında yer alan dikey bir topluluktur. Görsel olarak park binanın cephesinin bir parçasıdır. IQON görüldüğünde, etrafını saran teraslarla sarılmış kavisli köşe muhtemelen fark edilir. Teraslar parkın, şehrin ve yakındaki volkanın manzarasını sunar. 

 Binanın hem yapısı hem de cephesi brüt beton ile yapılmış. Tek tek beton bloklar 32 kat yüksekliğinde istiflenir ve döndürülür. Bu binanın her yerinde yeşil alanlar oluşturan o muhteşem  manzaraları ve terasları yaratır. Tasarım Ekvador'u, doğal iklimi ve doğal bitkileri anmak içindir. Aslında Ekvador m2 başına dünyadaki diğer ülkelerden daha fazla yerli bitki türüne sahip. Bu sadece gurur duyulacak bir şey değil, aynı zamanda korunacak bir şey.

IQON

BIG'in kurucusu ve kreatif direktörü "Mevsimlerin hem insan hem de bitki yaşamı için mükemmel olduğu Ekvator'daki bir şehirde, gezegendeki en biyolojik çeşitliliğe sahip yerlerden birinde yaşamanın keyfi gibi… Quito'nun tüm ikonik özelliklerini almaya çalıştık ve bu deneyimi dikey boyuta taşıdık." dedi. 

Parkı mahalleye bağlayan, doğu - batı yolu olan zemin kat plazasında kamusal alanlar, perakende birimleri ve sanat eserleri bulunur.  Bitkiler binanın mimarisine entegre edilerek binanın içinde heykeller haline gelir. Bina kentsel bir ağaç çiftliği olarak hizmet verir. Teraslardaki ağaçlar ve bitkiler çok büyüdüğünde, şehrin her yerindeki parklara yeniden dikilebilir.

IQON

Binanın tepesinde bir kat havuzu ve sakinlerin eğlenebileceği bir yer olan daha fazla teras var. Ayrıca spor salonu, squash kortu, spa, eğlence odaları, bowling salonu ve iş merkezi bulunur. Bu bina insanları, bitkileri ve içinde bulunduğu şehri anar. Böylece IQON etrafındaki dünya için de daha sağlıklı bir tasarıma sahip olur.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)