Sürdürülebilir Sıkıştırılmış Topraktan Yapılan İkiz Villa

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Formafatal, Kosta Rika'daki Playa Hermosa'nın ormanlık yamacına, çerçevesiz camdan geniş Pasifik Okyanusu'na bakan, sıkıştırılmış topraktan ikiz bir villa inşa etti. Sürdürülebilir mimari Achioté adlı 95 metrekarelik iki villa, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte 11.000 metrekarelik dik bir orman arazisinde yer alıyor ve stüdyoya göre Kosta Rika'daki "ilk sıkıştırılmış toprak uygulaması"dır.

Çek Cumhuriyeti ve Kosta Rika merkezli stüdyo Formafatal'ın Kurucusu Dagmar Štěpánová, geçen yıl villaları tamamladı ve projenin ortak yatırımcısı olmanın yanı sıra mimar, proje yöneticisi ve inşaat yöneticisi olarak görev yaptı.

Achioté Formafatal

Štěpánová "Niyetim biyofilik iç mekanlara sahip sürdürülebilir evler tasarlamaktı. Villaların mimarisi yemyeşil tropik bitki örtüsünün aksine ince ve keskin çizgileriyle düşünülmüş ancak seçilen malzeme ve renkler çevre ile mükemmel bir şekilde örtüşüyor." dedi. 

Achioté Formafatal

Aynı dikdörtgen planların yalnızca üç kat dış duvarı var. Bölgeden çıkarılan sıkıştırılmış topraktan inşa edilmiş. Yapılarda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Brezilyalı uzman Terra Compacta, Kosta Rika'nın inşaat yöntemindeki "deneyim eksikliği" nedeniyle getirildi. Sıkıştırılmış toprak çevre taşıyıcı duvarlar - yapısal H sütunlarıyla birlikte - beton temelden yükselir. Dış çatı hattı boyunca görülebilen, bir çift ham çelik kanalla çevrelenmiş yekpare beton tavan levhasını destekliyor.

Achioté Formafatal

Çevrelemenin geri kalanı, tavandaki oluklara giren ve iç kısımları Pasifik Okyanusu'na kadar uzatan tabandan tavana, çerçevesiz camdır. Basit kat planı ana yaşam alanı olarak hizmet veren ve bir sonsuzluk havuzuna açılan bir açık hava terası ile çevrili bir yatak odası, banyo ve mutfağı içerir. Sürdürülebilir mimari örneklerden ikiz villaların benzerliklerinin bittiği yer biçim, inşaat ve yönelimdir. İç renk konseptleri inşaattan önce mimar tarafından algılandığı şekliyle sitenin enerjilerini yansıtır.

Achioté Formafatal

Stüdyo "Yin enerjisinin bir yansıması olan parlak villa Jaspis, okyanusa ve gökyüzüne bağlanır. Öte yandan yang enerjisinin bir yansıması olan karanlık villa Nefrit ise yere ve ormana bağlanır." dedi. Sürdürülebilir mimari projelerden Jaspis villası sıcak kum tonlarını kullanırken, 12 metre uzaklıktaki Nefrit villası terakota ve kömür tonlarıyla yerel toprağın rengine atıfta bulunuyor. Beton zeminler farklı kaymaz çimento desenlerine sahip. 

Achioté Formafatal

İç armatürler de hafiflik ve ağırlığın sıralamasıdır. Banyodaki kayar fiber çimento panel tek iç kapıdır ve tavana gizlenmiş bir raydan yatağın etrafını zarif cibinlikler ve keten perdeler sarkar. Bu arada banyo ve mutfak tezgahları beton bir monolitin parçasıyken, komodinler ve banklar gibi ağır beton tek taşlar Belçika tasarımından ilham alıyor.

Achioté Formafatal

Stüdyo "Mobilyalar, aydınlatma armatürleri, aksesuarlar ve sanat eserleri çoğu zaman doğrudan tüm kıtalardaki tasarımcılardan orijinallik açısından dikkatle seçildi." dedi. 

Mimari ve İç Mekanlar: Formafatal, Dagmar Štěpánová

Sıkıştırılmış toprak duvarlar: Terra Compacta, Daniel Mantovani

Statik: Ch. Vargas

Bahçe: Dagmar Štěpánová

İnşaat: Willy Jefferson Céspedes Vargas + yerel işçiler

Beton şap: Different Design, Pavel Trousil

Grafik tasarım: Zuzana Vemeová


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)