Sürdürülebilir Tasarım Geleneksel Çin Yapısıyla Buluşuyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
WELL HOUSE MEKAN, DOĞA VE RAHATLIĞI BİRLEŞTİRİYOR

Well House

ATLAS Studio, Çin'in Jiayi kentindeki 1000 yıllık Miao dağ köyünde bir dizi ahşap bina olan 'Well House' tasarladı. Bölgenin amorf peyzajından ve yerel mimarisinden ilham alan nihai sonuç, modern bir spa oteli olarak hizmet veren yarı ahşap bir kompleks şeklini alıyor. Bu sürdürülebilir mimari projenin amacı, fiziksel ve ruhsal bir şifa alanı yaratırken yerel kültürü korumak ve sürdürülebilir tasarım stratejileri kullanmaktır.

ÇEVRE İLE BAĞLANAN DÖRT AHŞAP EV

Well House

Alan kısıtlamaları nedeniyle, eskisi yerinde yıkıldıktan sonra oteli inşa etmek için dört ayrı ev seçildi. Ahşap evlerin ikisi toplam dokuz konaklama birimine sahip, üçüncüsü karşılama merkezi, dördüncüsü ise yoga merkezi olarak hizmet veriyor. Tasarım ekibi, bu binaların yerleşim planlarını oluştururken, ahşap çerçeve yapıların modernizasyonu da dahil olmak üzere birkaç temel mimari disiplini takip etti.

Miao tepedeki ev yaygın bir konut yapısıdır ve inşaat teknolojisinin zorluğu, daha büyük bir ev inşa etmek için küçük ahşap parçaları kullanmak zorunda kalınmasıdır. Her bina, şeffaflık ve iç ve dış mekanın engelsiz manzarasına izin verecek şekilde inşa edilmiş. Bu nedenle, pencere yerleşimi iç tasarımda önemli bir rol oynamış. Spesifik olarak dokuz konuk odası, konukların her zaman doğal manzaraya yakın olmalarını sağlayan 270° ultra geniş açılı manzaraya sahiptir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR MALZEMELER VE İÇ TASARIM

Well House

Stüdyo 20 metre uzunluğundaki dar bir alana 5 oda düzenleyerek, restoran ve misafir odaları arasındaki açık alanı kullanarak, binanın sol ve sağ taraflarında çift giriş sağlama zorluğu ile karşı karşıya kaldı.  

Eski merdiven girişe yeniden yerleştirildi ve orijinal yerindeki eski yontma ahşap, sürdürülebilirlik ilkelerine saygı duyularak, iç mekandaki ahşap zeminlerde yeniden kullanıldı. Malzemeler açısından, ana yapı yeni satın alınan köknar ağacından, iç zeminler Yunnan volkanik arduvazından yapılmıştır ve toprak sıva ve mavi taş duvar kaplamaları yerel kaynaklıdır. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılmış. 

Well House

Bluestone, ahşap direkler ve lazer kesim metal elemanlar seçilmiş. Sonunda konforlu bir yaşam ortamı sağlamak için özenle planlanmış yalıtım ve ses yalıtımı her odayı kaplar. "Çevre Yönlendirme Sistemi" çevreye uyumlu olacak ve entegre olacak şekilde düzenlenmiş. Diğer tasarım detaylarına ek olarak geniş balkon küveti, sakin dağ havasına ve doğal manzaraya dalarken hem vücudu hem de zihni rahatlatma şansı sunuyor.

ATLAS ekibi, otelin tasarımının "insan ve doğa arasındaki sessiz birlikteliği hatırlatma" ve ormanın dinlendirici ve sessiz ortamında iyileştirici bir deneyim sunuyor. 

WELL HOUSE, YEREL TOPLUM İLE DİYALOG İÇİNDE

Well House

Sürdürülebilir mimari proje yerel kültürü ve geleneksel zanaatkarlığı modern tasarımla birleştirmeyi amaçlıyor. Daha basit bir kırsal yaşama geri dönüp bakmak mimari süreç için sürdürülebilir fikirler sunuyor. Stüdyo için "sürdürülebilirlik, alçakgönüllülük demektir." 

Farklı doğal kaynaklar daha kapsamlı tasarım stratejileri ve kültürel entegrasyon için farklı geliştirme yaklaşımları gerektiren farklı sonuçlar üretir. Sürekli yerel kültürü koruma arayışına ek olarak, bu proje modernite ve gelenek arasında bir diyalog kurmuş ve modern kalkınmada etnik kültüre çok boyutlu bir bakış açısı kazandırmış ve Guizhou'nun yaşam tarzını keşfetmeye ve güncellemeye odaklanmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)