Sürdürülebilir ve Modüler Sosyal Konut Projesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Multidisipliner bir iç mekan ve mimarlık stüdyosu olan Amsterdam merkezli Concrete, Hollanda'daki yaygın konut sıkıntısını sorumlu, uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir bir şekilde çözmeyi amaçlayan yenilikçi bir konut konsepti olan MOOS ile ortaklık kurdu. İngiliz Madness grubunun "Our House" şarkısındaki "In the Middle Of Our Street" ifadesinin kısaltması olan MOOS, tamamen demonte edilebilen prefabrik bir sistem kullanarak sürdürülebilir, yüksek kaliteli, toplum odaklı evler inşa ediyor. MOOS'un 2020'deki lansmanından bu yana birlikte çalışan Concrete ve MOOS, MOOS tarafından tamamen hayata geçirilen ilk sürdürülebilir ve modüler proje olan MOOS Euterpe'yi kısa süre önce tamamladı.

Rotterdam'ın batısındaki küçük bir kasaba olan Maasland'da yer alan bir sosyal konut projesi olan MOOS Euterpe, Concrete tarafından tasarlandı ve iki binada otuz farklı büyüklükte konut biriminden oluşuyor. Concrete'in bakış açısına göre, mimari "sakinlere gurur aşılayan ve topluluk içinde bir bağlantı duygusu yaratan bir alan yaratma hedefiyle hareket ediyor."

Sosyal Konut Projesi

Modüler tasarım, bir dizi bireysel ihtiyaca cevap veren çeşitli konut tiplerinin kullanıma sunulmasını sağlıyor. Her iki, üç ve dört yatak odalı ev iki modülden oluşur. Bir "temel" modül uyku, yemek pişirme ve yıkama gibi özel gereksinimleri karşılar. "Kişisel" modül ise konut sakinlerinin arzu ettiği şekilde yapılandırılabilir ve düzenlenebilir - bu modül bir dış mekana bağlanan bir salon.

Sosyal Konut Projesi

Küçük bir birim örneği (üstte resmedilen ekstra büyük birim):

Sosyal Konut Projesi

MOOS, "evin tüm 'yaşam döngüsünün' izlenebildiği ve takip edilebildiği" bir gösterge paneli olan ayrıntılı bina sistemlerinin dijital bir kütüphanesini tutar. Evler fabrika ortamında prefabrik olarak üretiliyor ve pencere çerçeveleri, mutfaklar, banyolar, kaplamalar ve tesisatlar da dahil olmak üzere inşaat alanına taşınıyor. Bu çalışma şekli israfı azaltıyor. Concrete, şantiyeye varıldığında, "Üniteler yapıcı bir şekilde birbirine bağlanır ve istiflenir ve tesisatlar tak ve çalıştır prensibi kullanılarak bağlanır" dedi. "Bu, bir MOOS projesinin hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde inşa edilmesini sağlarken yüksek kalite standardını da koruyor."

Sosyal Konut Projesi

Ham madde kullanımını azaltmaya çalışan MOOS, geleneksel inşaat malzemelerini ve yöntemlerini yıkım ortaklarından topladığı sürdürülebilir, geri dönüştürülmüş ve ileri dönüştürülmüş malzemelerle değiştirir. Geri dönüştürülmüş bir malzemenin pratik olmadığı kanıtlanırsa, alternatif olarak biyo-bazlı malzemeler kullanılır. Evler, "döngüsel beton ve ahşabın hibrit bir materyalizasyonu" ile hayata geçiriliyor. Örneğin, zeminler geri dönüştürülmüş betondan ve taşıyıcı duvarlar çapraz lamine ahşaptan (CLT) yapılmış. Ahşap pencere çerçeveleri üç kat camlı olup ses ve ısı yalıtımı sağlar.

Sosyal Konut Projesi

Evler tamamen sökülebilir olup, kalıcı yapıya uygun bir inşaat izni, gelecekteki konumlarda yeniden kullanılabilmelerini sağlar ve böylece çevresel etkilerini azaltır. MOOS'un evleri aynı zamanda tasarım açısından da ölçeklendirilebilir olup, modülleri ve konut kat planlarını genişleterek sonunda konut kulelerini de içerecek şekilde planlanmış.

MOOS Euterpe brüt taban alanı: 2.000 m² 

Toplam inşaat alanı: 1,000 m² 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)