Sürdürülebilir Yaşama Uyarlanan Otlak Toplum Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
GER ATELİER VE INNER MONGOLIAN GRAND ARCHITECTURE DESIGN'IN TASARIMI

Ger Atelier ve Inner Mongolian Grand Architecture Design, iç Moğolistan'ın geniş otlaklarında, geleneksel Moğol yapılarını çağdaş bir çerçevede yeniden tasarlayan ve pastoral alanlarda sürdürülebilir kalkınmanın zorluklarını ele alan bir hacimler kümesi olan Zhengxiangbaiqi Otlak Toplum Merkezi'ni konumlandırdı. Sert iklime, dağınık konut yapılarına ve bu tür alanlarda üretim ve ikamet arasındaki güçlü bağlantıya yanıt olarak ekip, yerel doğaya, kaynaklara ve topluma uygun hafif bir prefabrik yapı sistemi geliştirdi. Hafif ahşap direk yapısına sahip bir Moğol yapı sistemi geliştirilmiş, yeni yerleşim düzeni modelleri, konut alanları türleri ve otlak pastoral ve kültürel turizm konutları için ilgili inşaat teknikleri uyarlanmış.

Otlak Toplum Merkezi

OTLAK TOPLUM MERKEZİ GÖÇEBE MİRASINDAN YARARLANIYOR

Otlak insan yerleşim ortamlarının kalbinde, geleneksel Moğol yapı bilgeliğin sembolü olarak hizmet eder. Kubbe şeklindeki tasarımı, göçebe etnik grupların manevi özünü ve temel değerlerini yansıtmanın yanı sıra, kolay montaj, demontaj ve taşınabilirlik sunan doğal iklime ustaca bir yanıt. Bu mirastan yola çıkan Ger Atelier ve Inner Mongolian Grand Architecture Design, birim modülleri ve kombinasyon genişletme mekanizmalarını düzlemsel alana entegre ederek yapının mekansal formunu yeniden inşa etti. Bu sayede modern kullanım ihtiyaçlarını karşılayan daha çeşitli ve açık bir alan yaratılmış, esnek bir mimari prototip ve veri tabanı ortaya çıkmış.

Otlak Toplum Merkezi

Yapısal direkli yapı sistemi, geleneksel yapı Hana duvarını uyarlayarak otlaklar için uygun montaj türü bir yapı sistemine dönüşür. Hana duvarı, söğüt dalları ve ham deri iplerin bağlanmasıyla elastik bir yapısal sistem oluştururken, burada bunların yerini entegre yapıştırılmış ahşap direkler ve prefabrik çelik bileşenler alıyor, birikiyor ve istikrarlı bir yapısal sistem oluşturmak için ortogonal bir mantıkla birleşiyor. Direklerin bilimsel olarak hesaplanması ve düzenlenmesiyle, farklı iklimlere, ölçeklere ve mekânsal biçimlere yanıt vermek üzere serbestçe seçilebilen bir yapısal model veri tabanı oluşturulmuş. Fabrikada prefabrikasyon, yerinde montaj, küçük yapısal kesitler ve hafif toplam ağırlık özellikleri, büyük mekanik ekipmana ihtiyaç duymadan çayırda hızlı inşaat ve kurulum sağlar.

Otlak Toplum Merkezi

TERMAL VERİMLİLİĞE SAHİP AHŞABA DAYANIKLI BİR YAPISAL SİSTEM

Yapısal tasarımın temelini oluşturan ve pratik ihtiyaçlara yanıt veren Zhengxiangbaiqi Grassland Toplum Merkezi, sürdürülebilirliği ve yaşanabilirliği artırmak için kompozit bakım yapıları, enerji sistemleri ve akıllı teknolojiler içerir. Malzeme seçimi ve yapısal modelleme, hava sızdırmazlığı ve ısı yalıtımı gibi konuları ele alırken verimlilik, bütünlük ve maliyet etkinliğine öncelik veriyor. Ekip, prefabrik montajın etkisini elde ederken binanın hava sızdırmazlığını, termal yalıtımını ve ısı yalıtımını sağlamak için çok seviyeli bağlantı ve yerinde arıza direnci gibi konuları ele almaya odaklanıyor.

Otlak Toplum Merkezi

Isıtma sistemi, hassas sıcaklık düzenlemesi için düşük sıcaklıklı radyant elektrikli ısıtma filmi ve kablosuz uzaktan akıllı kontrol kullanır, enerji tüketimini en aza indirir ve konut konforunu en üst düzeye çıkarır. Sistem tasarımına yönelik bu bütüncül yaklaşım, düşük karbonlu yaşanabilirlik ve çevresel etkinin azaltılması perspektifinden çağdaş otlak toplulukları için yeni bir hafif prefabrik yapı sistemini araştırıyor. Ger Atelier, "Mimariyi bir taşıyıcı olarak kullanıyor, ulaşabildiğimiz ilgili alanlardan bilgelik elde ediyor ve otlak yaşam ortamının sürdürülebilir gelişimi için bilinçli bir şekilde yeni bir model keşfederek otlak yaşam ortamının gelişimini sürekli olarak geliştiriyoruz." dedi.

Otlak Toplum Merkezi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)