Sürdürülebilir Yeni Konut Kulesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Amsterdam merkezli mimarlık ve kentsel tasarım ofisi Studioninedots, yeni başlayan genç şehirlilere yönelik simgesel bir konut kulesi olan Highnote'u tamamladı. Hollanda'nın nispeten yeni bir kenti olarak bilinen Almere'nin merkezinde yer alan Highnote, kamusal bir kaide ile konut kulesini basamaklı, eğimli bir hacimde ve ayırt edici pişmiş toprak renkli beton bir cepheyle birleştiriyor.

Highnote

Studioninedots, Highnote için yaptığı tasarımda, stüdyo tarafından "özel, kentsel iç ve dış mekânlar olarak tanımlanan, birbirinin içine akan ve sizi içlerinde dolaşmaya teşvik eden "kentsel odalar" içeren üçgen bir kaide oluşturmuş. Bu alanlar esnek olacak şekilde tasarlanmış ve buluşma, çalışma, sosyalleşme ve dinlenme fırsatları sunuyor. Tüm kaide, hem fiziksel hem de soyut olan ilginç bir özellik sayesinde kesintisiz bir sütun ile sınırlandırılmış.

Highnote

Almere, genç ve hevesli kent sakinlerinin sayısının giderek arttığı bir şehir. Merkezdeki konutlar sınırlı ve belediyenin daha sürdürülebilir, yeşil ve yoğun bir çekirdek oluşturma hedefleri var. Yayalara öncelik vererek, mevcut ve gelecekteki meydanları ve yerleri kentsel dokunun bir parçası olarak entegre etme planları var ve şimdi şehir merkezinde yeni bir "yeşil yürüyüş şeridi" ortaya çıkıyor. Highnote, belediyenin kalkınma planlarını gerçekleştirmeye yönelik bir adım. Tren istasyonundan Weerwater'a (Almere'de küçük bir yapay göl) uzanan bir eksen üzerinde kompakt, üçgen bir arsa üzerine inşa edilmiş. Üçgen arsa, Studioninedots'a binanın yoldan geçenlerin merakını uyandıracak etkileyici kaidesini tasarlama konusunda ilham verdi.

Highnote'un batı yakasındaki şeffaf ve açık meydan, şehir merkezinden gelen insanları karşılayacak şekilde tasarlanmış. "Werf" olarak bilinen bu alan başlangıçta sanat enstalasyonları, halka açık etkinlikler ve kapalı bir yaratıcı üretim alanı ile birlikte bir açık hava çalışma alanı olarak kullanılacak. Bunun ötesinde, Studioninedots tarafından "oturma yerleri olan yeni yürüyüş yollarının içinden geçtiği zıt, korunaklı bir alan" olarak tanımlanan "Hof" yer alıyor. 450 m²'lik (4.844 fit kare) çatı bahçesi - "Dak" - Highnote'un alt, güneye bakan hacminin tepesinde yer alıyor ve sakinlerine kendi özel yeşil alanlarını sunuyor. Kulenin tabanında, çalışma alanları sağlayan bir iç alan bulunuyor. 2024 yılında bir kafe ve restoran eklenmesi planlanıyor.

Highnote

Kaidenin üzerinde yükselen konut kulesi, küçük stüdyolar, daha büyük bir ve iki yatak odalı evler ve paylaşmak isteyenler için "arkadaş" daireleri de dahil olmak üzere 157 daireye ev sahipliği yapıyor. Studioninedots, "Basamaklı, eğimli hacmi ve kendine özgü rengi, her açıdan değişen silüetiyle Highnote'u Almere'nin şehir manzarasında öne çıkarıyor." dedi. Kırmızımsı renk cepheyi yumuşatıyor ve istiflenen her hacim kendi ritmiyle tanımlanıyor.

Highnote

Cephenin sağlam beton kolonları ve derin, açılı girintileri ışık ve gölge arasında eğlenceli bir etkileşim yaratır. Sokak seviyesinde, cephe ve sütun dizisi birbirine bağlanıyor ve uyumlu bir birliktelik içinde akıyor. Studioninedots, "Binanın dar bir zaman diliminde ve neredeyse iskelesiz olarak inşa edilmesini sağlayan yük taşıyıcı, prefabrik cephe unsurlarını baştan sona uyguladık." dedi. "Highnote'un yapısı, tüm binanın şimdi ve gelecekte konfigürasyonunda esnek kalmasını sağlıyor."

Highnote

Highnote'un Genel İnşaat Alanı: 16.000 m² (172.223 fit kare)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)