Sürdürülebilir Yenileme "La Centinela"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İspanya'nın Malaga kentinde FOR Arquitectura nemden, ısı yalıtımı eksikliğinden, hijyenik ve sıhhi kaynakların eksikliğinden muzdarip asırlık bir evi yeniledi. Mimarlar evin orijinal düzenini ve Cantilla taşından (Malaga'daki Katedral neflerinin yapımında kullanılan yerel bir taş) yapılmış taşıyıcı duvarlar da dahil olmak üzere mevcut malzemeleri benimseyerek, binanın tarihi mirasını ve peyzajla olan bağlantısını korudu.

La Centinela

En kapsamlı iç mekan çalışması, tahta kurdunun kirişlere verdiği hasar nedeniyle çökmenin eşiğine gelen çatının yapısal konsolidasyonunu güçlendirmekti. Burkulma kirişlerini desteklemek için demir altyapı tasarlanmış. 

La Centinela

Aksi takdirde iç konsept evin orijinal kat planını korur. Yalnızca kendilerini kamufle eden ve barış içinde bir arada var olan malzemeler ve ögeler kullanılmış. Mimarlar sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih etmiş. En önemlisi 14 x 28 cm ebadında ve 1,20 m yüksekliğe kadar ulaşan Catalan karolaları özellikle banyo, koridor ve yatak odası alanlarında kaplanmış. Sonuç bir sıcaklık hissi veren dikey goblen görünümü ile tamamlandı.

La Centinela

Banyoya kadar uzanan lavabo ve duvar karoları 5 x 25 cm boyutlarında değişerek işlevsellik ön plana çıkarılmış. Siyah sırlı seramik karolar artık küvet, mutfak tezgahı gibi ıslak hacimlerde de kullanılmış. İşlevsel olarak seramik kullanımı duvara bir termal tampon ekleyerek daha sıcak aylarda gölge ve serinlik sağlar ve daha soğuk aylarda duvarda biriken ısıyı tutar.

La Centinela

Kalan duvarlar mekanı aydınlatan, duvarların nefes almasını sağlayan ve yoğuşmayı önleyen doğal beyaz kireç harcı ile kaplanmış. Evin yenilemesinin zamansız sonucu, tarih ve onun yerle olan ilişkisi üzerine düşünmeye sevk ediyor, gelecek için yeni yaşam tarzları ve sürdürülebilir mimarlık modelleri hakkında ilham veriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)