EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Jan Kattein Architects, Kentsel Mekanları Yenilemek İçin Nasıl Çalışıyor?

Ödüllü firma Jan Kattein Architects, sosyal ve fiziksel bir miras oluşturan projeleriyle mimarlığın sunduğu kentsel ve mekânsal fırsatları gerçekleştirmek için çalışıyor.

Sürecin her bir projeyi yönlendirmesine izin veren yöntemleri, eğitim, ekonomik büyüme, kültürel etkinlik ve daha fazla topluluk uyumu yoluyla fayda sağlamaya çalışarak yenilikçi tasarımı teşvik eder.

Jan Kattein Architects

Sürdürülebilirlik, firmanın yaklaşımı için çok önemlidir. Firmanın projeleri, her zaman mevcut alanları yeniden etkinleştirmek, geri kazanılmış veya fazla malzemeleri kullanmak ve tasarım, tedarik ve teslimat boyunca yerel tedarik ağlarından yararlanmak için fırsatlar arar. Tasarlanan mekanlar, bu makalede ele alacağımız esnek tasarım stratejilerinden demonte inşaat tekniklerine kadar değişime uyum sağlama olasılıklarını düşünen stratejiler üzerine araştırmalarla doludur.

Kamusal Mekân Tasarımı

Kamusal Mekân Tasarımı

Sayer Street, sadece dört metre genişliğinde bir arazi şeridinde, Londra'nın en sevilen ana caddelerini karakterize eden tüm sosyal yaşamı desteklemek için parlak renkli bir iskele ve aydınlatma çerçevesinde oturan bir topluluk şeklinde altyapıyı oluşturuyor. Firma bu alana, etkinlik alanlarını barındıran dalgalı kanopiler, yemyeşil bitkilendirme ve üç kompakt çalışma alanı pavyonu ile serpiştirilmiş oturma köşeleri kullanarak yaklaşıyor.

Proje, Sayer Caddesi'nin güneyinde yeni açılan kafe ve restoran terasını caddenin geri kalanı tamamlanana kadar bitirmeyi hedefliyor. Planın geçici doğası, ortaya çıkan deneyim ekonomisinin etkilerinin, bir aidiyet duygusunu tanımlayan sürekli sivil alanlara duyulan ihtiyaçla nasıl dengeleneceği de dahil olmak üzere, ülke genelinde kentsel alanların karşılaştığı bazı acil varoluşsal sorulara verilen yanıtları test etmesine olanak tanır.

Kentsel Yenileme Çalışmaları
Kentsel Yenileme Örnekleri

Bol egzotik bitkilendirme, şehirde yürümenin zevkini artırmak için çılgınlık içindeki alanları yumuşak bir şekilde çevreleyerek, mekansal deneyimin merkezi bir parçasını oluşturur. Bu şekilde proje, dolaşmak için nedenler, buluşma fırsatları ve hayatın akışını izlemek için geri adım atmak için seyir noktaları sağlar. Cadde mikrokozmosunu tamamlamak için yapılan çalışmaların başında kentsel alanı perakende ve kültürel etkinlikle doldurmak, buna bağlı olarak bir radyo istasyonu kurmak bir çiçekçi dükkânı ve bir sanat galerisi açmak geliyor.

Aberfeldy Caddesi'nin yenilenmesi, Kavak çevresinde değişirken ortak bir zemin oluşturmayı amaçlayan ana cadde çalışmaları, etkinlikler ve iş desteğinden oluşan yaratıcı bir program oluşturmanın bir yolu olarak başlatıldı. 2019 yılında, cadde boyunca sıralanan mülklerin sahipleri Poplar HARCA ve EcoWorld London, Aberfeldy Caddesi'nin ekonomik ve sosyal yaşamını yeniden canlandırmak için High Street Works'ü görevlendirdi. Amaç, Aberfeldy Köyü'nün bekleyen yeniden geliştirilmesinde, kendi yerlerini almak için iş ve topluluk ağlarının kapasitesini oluşturmaktı. Çünkü cadde üzerinde kaybolmayla mücadele eden boş dükkanlar eskiden ana caddenin mahalle için bir toplanma yeri olarak sivil rolünü baltalıyordu.

Kamusal Mekân Tasarımı Örnekleri
Patchwork Çalışmaları

Patchwork Çalışmaları

Cesur bir patchwork duvar resmi ve ağaç aydınlatması, caddeyi ve cephelerini canlı renklerle yıkayarak bu kentsel dönüşüm için sahneyi hazırladı. Poplar'ın giysi imalatı mirasına saygı göstererek, Bangladeş'in Kantha'nın tekstil geri dönüşümü geleneğine odaklanan firma, topluluğa çok sevilen kumaşlardan parçalar bağışlama çağrısında bulundu. Bu bağışlar daha sonra dijital olarak tarandı ve dikildi, renk örnekleri binalara yayıldı ve ana cadde 200 farklı renkte boyayla hayata geçirildi.

Kentsel Müdahale Örnekleri

Firmanın müdahaleleri, göz alıcı ancak hafif dokunuşlu yenileme çalışmalarını, aktif olmayan perakende birimlerine, mevcut mağazalara destek ve boş binaları işgal etmek için yeni, yenilikçi işletmelerin işe alınmasıyla birleştiren “Buradan Başlayın” programı ile başladı. Girişimcilere değişen müşteri ihtiyaçlarına uyum sağlamak için fiziksel ve stratejik araçlar verildikçe, mevcut işletmeler korundu. Bu destek karşılığında işletmeler, Aberfeldy Sokağı'nı değerli bir kültürel destinasyon haline getirmek için, aynı zamanda katılım ve sosyal yardım faaliyetleri programını teşvik etmek için sürekli bir çaba içinde bir dizi “geri verme” etkinliği aracılığıyla mahalleyle ilişki kurmayı taahhüt etti.

Kentsel Yenileme Örnekleri
Cadde Tasarımı Örnekleri

Fore Street, Enfield'e giden güney geçidini canlandırmak ve kültür, oyun ve iş için yeni alanlar yaratarak şehir merkezini çeşitlendirmek için ana cadde çevresinde hedeflenen müdahalelerin bir koleksiyonudur. Angel Edmonton, eğitim, beceri, istihdam, gelir yoksunluğu ve kötü yaşam ortamının önündeki engellerle birlikte İngilizce Yoksunluk Endekslerinin birçoğu için en yoksun %10'luk alanlar arasında listelenmiştir . 2019'da Enfield Belediyesi, firmayı Belediye Başkanının İyi Büyüme Fonu için bir teklif hazırlaması için görevlendirdi. Finansman sağlandıktan sonra JKA ve Fisher Cheng Architects, projeyi uygulamak için ortaklaşa bir ihale kazandı.

Fore Street
Kentsel Dönüşüm Projeleri

Şu anda 1. aşamanın Temmuz 2022 için, 2. aşamanın ise Mart 2023'te tamamlanması programlanmıştır. Firmanın Angel Edmonton için önerileri, uzun süredir devam eden bazı öncelikleri ele almaktadır.

Kentsel Dönüşüm Örnekleri

Bu kentsel dönüşüm, belediye hizmetlerini ana caddedeki bir mağaza cephesine getirerek geleceği için bir vizyon geliştirmek adına etkileşimli bir ortam sağlıyor. Enfield Belediyesi'nin gömülü karbon kullanımını azaltma önceliğine uygun olarak, Jan Kattein Architects, projeyi mevcut tüm yapıları yerinde tutacak ve yeni amaçlarına hizmet edecek şekilde uyarlayacak şekilde tasarladı.

Kentsel Kimliği Güçlendirme

Proje, kamusal alan müdahaleleri yoluyla şehir merkezinin kimliğini güçlendirmeyi, kullanılmayan bir garajı ve anti-sosyal davranış merkezini bir çalışma ve topluluk alanına dönüştürmeyi, hava kalitesi eksikliklerine yanıt olarak bir okul caddesini tanıtmayı ve bir şehir odası kurmayı amaçlıyor.

Jan Kattein Architects ve Kentsel Yenileme

Firmanın yaklaşımı, tasarım mükemmelliğinin bir ekip çalışmasının sonucu olduğunun aktif olarak farkında olarak, çalışmalarına ve profesyonel ilişkilerine sürekli yatırım yaparak, sayısız ulusal ve uluslararası tasarım ödülü ile tanınmıştır.

Jan Kattein Architects, tasarım sürecinin projeyi yönlendirmesine izin vererek, her biri kendi saha bağlamının olağandışı fırsatlarından ve belirli zorluklarından yararlanan bir yaratıcı proje portföyü oluşturmayı başardı. Firma, herhangi bir yerin potansiyelini gerçekleştirmesi için entegre bir yaklaşımın gerekli olduğuna inanıyor ve bu inanç onları yenilenme, konut, ekonomik kalkınma, eğitim, kamusal alan ve planlama dahil olmak üzere sektörlerde çalışmaya yönlendiriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)