Sürdürülebilir Yeşil Şerit Bisiklet Yolu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ZJA, TJALMAWEG ROTASINDA BOSCHSLABBERS İLE İŞ BİRLİĞİ YAPIYOR

N206 ir. ZJA mimarlık ofisi ve BoschSlabbers peyzaj tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan G. Tjalmaweg, Leiden şehrini Katwijk aan Zee plajlarına bağlayan hayati bir bağlantı olarak hizmet vermekte ve çevredeki peyzajla dikkatli bir şekilde entegre edilmiş. Roma İmparatorluğu'nun eski bir sınırı olarak bölgenin tarihi önemini kabul ederken, aynı zamanda gelecek için sürdürülebilir bir vizyon sunuyor. Malzemelerin döngüsel kullanımını ve peyzajla kusursuz entegrasyonu vurgulayan tasarım, Hollanda Rijnland bölgesinde erişilebilirliği ve yaşanabilirliği artırmayı amaçlayan daha geniş RijnlandRoute projesinin bir parçası olarak yol kullanıcıları ve bisikletliler için yeşil bir deneyim sunuyor.

Bisiklet Yolu

Tjalmaweg, beton kullanımını en aza indirerek ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak sürdürülebilirliğe olan bağlılığının altını çiziyor. Batık yol boyunca uzanan ahşap çıtalı duvarlar sarmaşık, akasma, yabani hanımeli ve Virginia sarmaşığı ile süslenmiş. Bitişik alanlar, oyun alanları ve yüksek hızlı bir bisiklet şeridiyle yeşil bir parka dönüştürülmüş. Beton kullanımını azaltmak, sürdürülebilir ahşap uygulamalarını benimsemek ve malzemenin yeniden kullanımını kolaylaştırmak için çaba gösterilmiş. Eski Ren Nehri üzerindeki Torenvliet Köprüsü gibi köprülerin altındaki zemin kaplaması ve sokak mobilyaları için çim lifli biyokompozit kullanılmış.

Bisiklet Yolu

TJALMAWEG SÜRDÜRÜLEBİLİR İNŞAAT YÖNTEMLERİNİ SERGİLİYOR

Çevre dostu hareketliliği teşvik eden yeşil park, Leiden'in şehir içi ile Katwijk aan Zee'nin plajları arasında bir bağlantı oluşturuyor. Park sadece güvenli ve verimli bir bisiklet rotasını kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda rekreasyon, etkileşim ve biyolojik çeşitlilik için özenle tasarlanmış doğal bir ortam sunuyor. Çok çeşitli çiçeklerin yer aldığı park, kesilen ağaçlardan üretilen mobilya ve böcek otellerini de içererek malzemelerin yeniden kullanımını ve sürdürülebilir bir ekosistemi destekliyor. Yol ve bitişiğindeki yeşil alanın birleşimi, hareketliliği ve genel yaşam ortamını geliştiriyor.

Bisiklet Yolu

UNESCO Miras Alanı'ndan geçen Tjalmaweg, antik Roma İmparatorluğu'nun 'Limes' olarak bilinen kuzey sınırına saygı duruşunda bulunuyor. Orijinal Roma yolunun yeniden inşa edilmiş bir bölümü ve sergilenen meşe yığınları da dahil olmak üzere Roma kazıları, ZJA ve BoschSlabbers arasındaki ortak projeye entegre edilmiş. Yol geçitleri Praetorium Agrippinae ve De Castra gibi Roma mirasına atıfta bulunarak adlandırıldı. Tjalmaweg, hareketliliğin yeşil bir deneyim sunmak, mirası kutlamak ve sürdürülebilir inşaat yöntemlerini sergilemek için bir fırsat haline geldiği ileri görüşlü bir vizyonu temsil ediyor.

Bisiklet Yolu

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)