Tadao Ando Venedik'teki Tarihi Scuola Grande'yi Bir Sergiye Dönüştürüyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İtalya'nın Venedik kentindeki tarihi Scuola Grande della Misericordia'da sanatçı Zeng Fanzhi'nin eserlerinin yer aldığı yeni bir sergi açıldı. Venedik Sanat Bienali'nin bu yılki edisyonuyla eş zamanlı olarak 17 Nisan - 30 Eylül 2024 tarihleri arasında devam edecek olan “Zeng Fanzhi: Yakın ve Uzak/Şimdi ve Sonra” sergisi, mimar Tadao Ando tarafından uyarlanan bir mekânda sanatçının çalışmalarındaki son atılımları gözler önüne seriyor.

Sergi, ziyaretçilere 16. yüzyıldan kalma binanın klasik ölçülerini tanıtmak üzere tasarlanmış. Scuola Grande'nin zemin katındaki giriş, hem Budist hem de Hristiyan ikonografisine işaret eden sanat eserlerinin yer aldığı çok panelli büyük yağlıboya tablolarla çevrelenerek önümüzdeki kültürel yolculuğun havasını belirliyor.

Scuola Grande della Misericordia

Üst katlara doğru devam eden mekan beş tematik bölüme ayrılmış. Ando'nun tasarımı, her biri birbirine bağlı ancak bağımsız, giderek genişleyen açıklıklara sahip duvarlardan oluşan bir ilerleme yaratıyor. Işık ve suyun soyutlanmış tasvirleri olan iki büyük resim, Zeng'in daha küçük formatlı yağlıboya tabloları ve Ando'nun geçici duvarlarına entegre edilmiş kâğıt işleri ile çevrili mekânı sabitliyor.

Scuola Grande della Misericordia

Scuola Grande della Misericordia'nın tarihi ihtişamında, Zeng Fanzhi'nin eserleri sanatla doğrudan bir karşılaşma sunuyor. Ando'nun müdahalesi, stillerin ve ifade biçimlerinin bu zıt örtüşmesi için bir ortam yaratıyor, ziyaretçilere rehberlik ediyor ve onları mekânı deneyimlemeye ve tanımlamaya meydan okuyan sanat eserleri üzerinde düşünmeye teşvik ediyor. Sergi, sergiler, uluslararası ortaklıklar ve önemli satın almalar yoluyla Çin sanatına dair güçlü bir program geliştirmiş olan Los Angeles County Museum of Art (LACMA) tarafından düzenleniyor.

Scuola Grande della Misericordia

Tadao Ando, Avustralya'nın Melbourne kentinde her yıl düzenlenen geçici pavyon MPavilion 10'u da tasarlayarak şehirde her yıl düzenlenen en önemli mimari etkinliklerden birine imza attı. Pritzker Ödülü sahibinin imzası niteliğindeki geometrik şekillerin ve ham malzemelerin yer aldığı sergi, Mart 2025'e kadar uzun bir süre boyunca halka açık kalacak ve yıl boyunca bir toplanma alanı ve bir mimarlık destinasyonu olarak hizmet verecek.

Scuola Grande della Misericordia

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)