Taller Héctor Barroso Tenis Alanını Sıkıştırılmış Topraktan İnşa Etti

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Meksikalı şirket Taller Héctor Barroso tarafından bölgenin yıllık tenis turnuvasına ev sahipliği yapmak üzere tasarlanan Cabo Spor Kompleksi'nde toprak duvarlar çöl manzarasıyla harmanlanıyor. Baja California Sur bölgesinde bulunan, Los Cabos'ta yer alan kompleks, plaja yakın kaktüslerle bezeli bir arazide yer alıyor. Mexico City'deki Taller Héctor Barroso kompleksi "güzel ve sıra dışı" konumundan en iyi biçimde istifade edecek tarzda tasarladı. 5.000 fit karelik kompleks her yaz düzenlenen, profesyonel bir tenis turnuvası olan Meksika Açık Los Cabos'un yeni alanı. Diğer zamanlarda alan özel bir spor kulübü olarak kullanılır.

Stüdyo, "Kullanımların çeşitliliği dikkate alındığında mimari, kullanıcıların farklı açık hava etkinlikleri gerçekleştirmesine ve alanın sunduğu mükemmel manzaranın keyfini çıkarmasına imkan tanıyan geniş açık alanlarla neticelenmiş." dedi.

Taller Héctor Barroso Tenis Alanını Sıkıştırılmış Topraktan İnşa Etti

Proje aşamalara ayrılmış olup, ilk aşama tamamlanmış. Crater adı verilen gömülü bir stadyum, üç tenis kortu, bir kulüp binası ve soyunma odası, idari alan ve merkezi bir avludan oluşur. Ayrıca açık turnuva sırasında inşa edilebilen ve kullanılmadığında sökülebilen metal çerçeveli, 3.500 kişilik bir stadyum için de alan mevcut.

Sahadaki binalar doğrusal olup, manzaraya ve güneşe göre itina ile yerleştirilmiş pencerelere ve diğer açıklıklara sahip. Duvarlar etraftaki arazinin renk ve dokularına bağlı bir malzeme olan sıkıştırılmış topraktan yapılmış. Mimarlık stüdyosu, taşıyıcı duvarların strüktürü taşımaya yardımcı olan bir iç çelik ızgaraya dayandığını belirtiyor.

Taller Héctor Barroso Tenis Alanını Sıkıştırılmış Topraktan İnşa Etti

Kirişler ve kanopiler de aralarında olmak üzere ahşap parçalar, hava koşullarına dayanıklı çam ağacından imal edilmiş. Alanın mekansal düzenlemesi, oyuncular için güneş parlamasını en aza indirmek maksadıyla tenis kortlarının kuzeyden güneye doğru hizalanması şartı doğrultusunda yönlendirilmiş. Yerleşim planı okyanusun konumuna göre de şekillendirilmiş.

Taller Héctor Barroso Tenis Alanını Sıkıştırılmış Topraktan İnşa Etti

Ekip, "Tasarım, saha ile deniz manzarası arasında düz bir çizgi çizilerek oluşturulan, birbirine dik iki algılanamaz eksene dayanıyor." dedi.

Yapımın bir sonraki aşamasında iki ilave tenis kortu, futbol ve halı sahalar ile bir yemek alanı yapılması planlanıyor. Taller Héctor Barroso'nun diğer projeleri arasında Meksika'nın ortasında toprak bloklar, çam ve betondan yapılmış bir tatil evi ve Mexico City'de birbirine bağlantılı, çok katlı volümlerden oluşan karamel renkli bir apartman kompleksi yer alıyor.

Taller Héctor Barroso Tenis Alanını Sıkıştırılmış Topraktan İnşa Etti

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)