Tapınak Tasarımında Yeni Bir Vizyon: Bahai Tapınağı

İnanç, mimari bir aura ile karşı karşıya kaldığında geniş bir ifadeyi tetikler. Dünyamızın bir araya gelmek, bağlantı kurmak ve kolektif ruhumuzu harekete geçirmek için bir özleme ihtiyacı vardır. Hariri Pontarini Architects tarafından tasarlanan Bahai Tapınağı, And Dağları'nın dikenleri boyunca zamansız ve ilham verici bir yapısal kubbe olarak yuvalanmış, Santiago'nun kenarında çarpıcı bir şekilde oturmaktadır. Mekân ve ışık, form ve materyalin mimari dilinde ifade edilen tapınak, Bahai felsefesini ve yorumlamayı öğretiyor.

Tapınak Tasarımı

Ruhsal ve duygusal faktörlerle birleşen evrensel erişime sahip tapınak, Hariri Pontarini Architects'in mimari felsefesini aşıyor. Proje, Bahai Adalet Evi tarafından yaptırılan Bahai inancının sekizinci ve son kıtasal tapınağıdır. Tasarım konsepti daha sonra ortak duygular etrafında dönerek herkesi tek bir yaşam kapsülüne davet ediyor.

Tapınak Tasarımı Örnekleri

Çarpıcı form, belirgin manzarasıyla kubbeyi sarar. Bu şekilde tapınak, somutlaştırılmış bir aydınlatma ile canlanmaya çalışır. Tapınağın dokuz özdeş ve zarif bir şekilde bükülmüş kanadının her biri, gerçekten de tepeden taçlandırılmış ruhsal özü damıtan bir oculus ile yükselir. Ayrıca, buradaki gerçek muamma, merkezi ekseni etrafında kalıcı bir bilgeliğin incisini belirten, canlı bir haçlı seferini ifade eder. Dokuz taraftaki sayısız açıklık, mecazi ve sembolik olarak insan bağlantısı temasını dile getirir.

Spiritüel Tasarım

Mimaride Spiritüel Aurayı Çağırmak

Tapınağın zarif manzarasına bağlı kalan iç mekânlar, ziyaretçilerin her birinin kendinden geçmiş bir ruh bulmasını sağlıyor. Hacimli kabuğa bağlı yaşam, yansıtıcı cam cephelerinden sızan ve süzülen yumuşak ışık kıvılcımları saçıyor. Ayrıca, kanatların rafine mermer iç kısmı, ziyaretçileri sıcaklık ve şefkatle yıkıyor. Ahşap sıraların tonozlu hatları insanları toplanmaya ve sessizce tefekkür içinde yan yana oturmaya ve insan zenginliğinin ortak eylemini paylaşmaya çağırıyor.

Temple Design

Yukarıda oyulmuş bir asma kat, bu yalnızlık arayanların, aşağıdaki topluluğun birbirine bağlılığını takip ederken kendilerine dönmelerine izin veriyor. Yapı, tasarımı sağlamlaştıran samimi ve hassas mühendisliği bütünleştiriyor. Böylece depreme açık bu bölgede sert havayı en az 400 yıl muhafaza edebiliyor.

Çatı Tasarım Örnekleri

Kanada, ABD, Avrupa, Şili'den birçok zanaatkar, mühendis ve küresel gönüllülerden oluşan bir ekip bu tapınak tasarımı ile olağanüstü başarıya ulaşıyor. Binanın kendisi gibi süreç de insanları birlik ve sarsılmaz bir ruh inancı içinde bir araya getiriyor.

Cephe Kabuk Tasarım Örnekleri

Bahai Tapınağı, Şili'nin sosyal ortamındaki yerin önemini beslemek için milyonlarca ziyaretçiyi çekerken, aynı zamanda topluluk kulüplerine, gençlik sosyal yardım programlarına ve devlet okullarıyla ortaklaşa çocuk etkinliklerine ev sahipliği yaparak önem kazanmıştır. Bahai Tapınağı ayrıca insanların kendilerini evlerinde hissettikleri, inançlarını benimsedikleri ve insanlığı yıldızlara yükselttikleri zamansız bir yerdir.

Bahai Tapınağı
Dini Yapı Tasarımı Örnekleri
Şili Mimarisi Örnekleri

Proje Adı: Bahai Temple
Baş Tasarım Mimarı: Siamak Hariri, Sorumlu Ortak
Mimarlar: Hariri Pontarini Architects
Yerel Mimar: Benkal y Larrain Arquitectos
Taş İmalatı: EDM
Peyzaj Mimarı: Juan Grimm
Yapısal Danışman: Simpson Gumpertz & Heger, Halcrow Yolles, EXP , Patricio Bertholet M.
Mekanik ve Elektrik Danışmanı: MMM Group
Tesisat Danışmanı: Videla & Asociados
HVAC Danışmanı: The OPS Group


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)