Tarihi Kapalı Çarşı Kültüründen İlham Alan Bir Kompleks: Yaşamkent Ticaret Merkezi

Aura Design Studio tarafından tarihi Kapalı Çarşı kültüründen ilham alınarak tasarlanan Yaşamkent Ticaret Merkezi, stratejik konumu, ticari alanların yanı sıra sahip olduğu kamusal ve çok amaçlı açık alanları ve kent yaşamına uyum sağlayan mimarisiyle dikkat çekiyor.

Yaşamkent Ticaret Merkezi

Farklı ölçek ve fonksiyonlardaki mimari projeleriyle ön plana çıkan Filiz Cingi Yurdakul liderliğindeki Aura Design Studio tarafından Ankara'da tasarlanan Yaşamkent Ticaret Merkezi projesinin başlangıç fikrinde tarihi kapalı çarşı kültürü ön plana alınmış. Günümüzde ve geçmiş dönemlerde çarşıların büyük şehirlerde önemli toplanma alanları olarak hizmet etmesinden yola çıkan Aura Design Studio, bu tarihi ve kültürel bağlamı projeyi belirleyen en önemli çıkış noktası haline getirmiş. 

Yaşamkent Ticaret Merkezi

Bulunduğu proje alanı çevresindeki toplu konutlar, villa siteleri ve cami arasında Çayyolu mahallesinde yer alan Yaşamkent Ticaret Merkezi’nde öğrencilerin, kentlilerin ve çarşı kullanıcısının en üst seviyede etkileşimde bulunması hedeflenmiş. Kent dinamizminin avlu etrafındaki tüm çevre yollardan farklı kot kullanımları ve farklı özellikteki girişler ile taşınması istenen projede, ticari alanların yanı sıra kamusal ve çok amaçlı açık alanlar kurgulanırken alışveriş merkezinin ticari işlevine ek olarak gün boyu aktif ve esnek kullanımlara açık bir alan olması hedeflenmiş.

Yaşamkent Ticaret Merkezi

Yaşamkent Ticaret Merkezi‘ni saran saçak ile projedeki kütlesel bütünlüğü sağlamanın yanı sıra kütlenin kent dokusunda okunabilmesi amaçlanmış. Saçaklar, açık amfitiyatronun üzerindeki güneş kırıcılar ile sokak içlerinde teraslara dönüştürülerek yapıya farklı mimari dokular kazandırılmış. Yapıda, esnek dolaşım kurgusu sayesinde ticaret ve alışveriş işlevlerini karşılayan birimler örgütlenerek birbirine bağlanmış ve aralarında maksimum etkileşim sağlanmış. Çevredeki konut dokusu içinde sosyal bir odak yaratma potansiyeline sahip olan orta avlu, Yaşamkent Ticaret Merkezi içerisindeki dükkanlar tarafından çevrelenmiş. Genç öğrenci profiline alternatif ve dinamik mekan kullanımı sağlayarak yoğun etkileşimli ve sosyal yaşantıyı zenginleştiren bir senaryo kurgulanmış. Dört farklı çekirdekten beslenen merkezde, güney cephesine konumlandırılmış açık teraslar yardımıyla iç ve dış mekanların sürekliliği sağlanmış.

Yaşamkent Ticaret Merkezi

Yapı, çevresindeki yeşil alan ve parklarla görsel ve işlevsel olarak ilişkilendirilip hem avluda hem de çevresinde yeşil alanlar tasarlanmış. Geniş saksılar kullanılan amfitiyatro ile çevredeki bitki örtüsü ve avlu içindeki bitki örtüsü birbirine bağlanmış. Yerleşim alanındaki potansiyel otopark sıkıntısı göz önünde bulundurularak açık ve kapalı otopark olanakları sağlanmış ve iki ayrı bölgede çözülmüş. Aura Design Studio tarafından tasarlanan Yaşamkent Ticaret Merkezi’nin stratejik konumuyla ve kent yaşamına uyum sağlayan mimarisiyle bölgenin önemli ticari merkezlerinden biri haline gelmesi amaçlanmış.

Künye:

Proje Adı: Yaşamkent Ticaret Merkezi
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Ofisi: Aura Design Studio
Proje Yılı: 2022
Proje Alanı: 5,076 m2
Toplam İnşaat Alanı: 7,500 m2


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)