Tarihi Sıra Dükkanlar’da Özer\Ürger Mimarlık İmzası

İstanbul'un kültürel mirası Süleymaniye Camii Külliyesi'ndeki tarihi Sıra Dükkânlar, İBB İstanbul Tasarım Müzesi olarak restore edilmiş ve 31 Ocak'ta gerçekleşen törenle kapılarını açmıştır. Restorasyon projesi, Özer\Ürger Mimarlık ve Emrah Köşgeroğlu tarafından tasarlanmıştır. Süleymaniye Külliyesi'nin ayrılmaz bir parçası olan bu 53 dükkân, asırlar boyunca İstanbul'a hizmet vermiş ancak özgün iç mekân kurgusunu kaybetmiş ve ihmal edilmişti.

İBB İstanbul Tasarım Müzesi

İBB Miras tarafından gerçekleştirilen restorasyon projesi, Süleymaniye Camii'nin tarihî dokusunu korumayı ve bu alanı İstanbul Tasarım Müzesi olarak canlandırmayı amaçlamaktadır. Müze, zanaat, tasarım ve kültür-sanat alanlarındaki farklı bileşenlerin bir araya gelerek bölgeyi canlandırma hedefi gütmektedir. Müzede, tarihî alanda konumlanan atölyelerde kaybolmaya yüz tutmuş zanaatların yanı sıra aydınlatmadan mobilyaya, tasarımdan kültür-sanata geniş bir yelpazede saygın marka ve kurumlar İstanbullularla buluşacaktır.

Süleymaniye Camii ve Külliyesi, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne kabul edilen dört bölgeden biridir. Mimar Sinan tarafından 1550-57 yılları arasında inşa edilen külliye, cami, medreseler, sıbyan mektebi, imaret, dârüşşifâ, hamam, türbeler gibi birçok yapıyı barındırmaktadır. Sıra Dükkânlar, Süleymaniye Camii'nin doğu tarafındaki avlu duvarı ile Dârülhadis Medresesi'nin altında, Mimar Sinan Caddesi üzerinde bir sıra halinde yer almaktadır. Toplamda 53 dükkan bulunmaktadır ve bu dükkanlar, dökmeci esnafının yoğun olduğu bölgeden ötürü "Dökmeciler Çarşısı" olarak da bilinmektedir.

Restorasyon projesinin künyesinde, projenin mimari ve mühendislik aşamalarında yer alan isimlere yer verilmiştir. Özer\Ürger Mimarlık ve Emrah Köşgeroğlu'nun yanı sıra, statik projelerde Serdar Ankun, mekanik projelerde MC Mühendislik, elektrik projelerde Esen Mühendislik, peyzaj projelerinde ise yine Özer\Ürger Mimarlık görev almıştır. Müşavir firma olarak ise Bimtaş belirtilmiştir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)