Tayvan Saray Müzesi Güney Şubesi

Tayvan’da KRIS YAO ve ARTECh tarafından tasarlanan Saray Müzesi, üç farklı akışkan formdan oluşan ve her biri üç Çin kaligrafi vuruşundan ilham alan bir yapıya sahip: yarı kuru ve lekeli gözüken kalın mürekkep, Saray Müzesi Güney Şubesi’dir. Kendisini çevreleyen ve içinde oturan karanlık mürekkep, duyusal heykelsi bir form olarak sunuluyor. Parçalı form ise yeşil pirinç ve şeker kamışı tarlalarını referans ediyor.

Müze Tasarımı
En Güzel Müze Örnekleri

Üç form da farklı işlevler içeriyor: doğal ışık seviyesinin eserler için duyarlılığı nedeniyle, katı form küratörlük departmanını ve sergi salonlarını barındırıyor; cam-çelik “boşluk” hacmi müze lobisini, kafeyi, kütüphaneyi ve yönetim ofislerini besliyor; üçüncü bulaşan vuruş, kesişen katlar ve boşluk formları boyunca akar ve çeşitli alanları pürüzsüz sirkülasyon modeliyle birbirine bağlar.

Müze Projeleri
Çin'de Müze Örnekleri

Müze alanının kapısına gelen ziyaretçiler, gölün karşısındaki ana binaya bir göz atacaklar. Bu şekilde ziyaretçiler, mimari tasarımın ayrılmaz bir parçası olan kavisli bir yaya köprüsünü geçtikten sonra, müze binasına girmeden önce cam hacmin altından geçerek sakin bir bambu avlusuna ulaşabiliyorlar.

Sürdürülebilir Müze Tasarımı
Müze Programı

Büyük lobide bulunan büyük cam perde duvar, çeşitli göl manzaralarıyla çevrilidir. Burada bulunan büyük bir merdiven nazikçe üst kota yükselir. Bu şekilde merdiven, ziyaretçileri sergiler açılırken cam hacmin katı hacme çarptığı oryantasyon odasına götürür.

Southern Branch of Taiwan Palace Museum

Katı formun dış kısmı, modern dijital tasarım kullanılarak antik bronz ejderha ve bulut desenlerini betimleyen, kavisli yüzeylere tutturulmuş 36.000'den fazla dökme alüminyum "disk" parçasından oluşuyor. Ayrıca güneş hareket ederken, disklerden gelen yansıma, bu benzersiz tasarlanmış cephede bulutların içinde “hareket eden” bir ejderhayı ortaya çıkaracaktır.

Müze Planı Örnekleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)