Tekne Görevi Gören Sürdürülebilir Bir Küçük Ev

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Küçük evler birçok şekil ve boyutta gelir. Bazıları sabitken, diğerleri ulaşım için bir karavanda olabilir. Karada ve hatta suda olabilirler. Bu yapıya Fàng Sōng denir ve aynı zamanda bu bir teknedir.

Çince adı rahatla anlamına gelir. Bu sürdürülebilir mimari teknenin Berlin'de su boyunca yüzdüğü ve alçalan gelgitin tonu belirlemesine izin verdiği düşünülürse uygun görünüyor. Crossboundaries tarafından kendi kendine yeten, rahat ve mobil bir inziva yeri arayan bir müşteri için tasarlandı. Sürdürülebilir mimari örneklerden tekne küçük bir ev, yavaş hareket eden bir inziva yeri ve bir ofis olarak hizmet edecek şekilde tamamen yeniden tasarlandı.

Fàng Sōng

Pandemi sırasında inşa edilen Fàng Sōng, deniz kıyısında bir masa üstü oluşturmak için kabinden dışarı katlanan küçük bir çalışma masasıyla taşınabilir bir çalışma alanının ihtiyaçlarını karşılıyor. Aynı zamanda hem tekne kabininde hem de dış güvertede bulunan iki katlanır yatak ve kanepeler ile ailece vakit geçirmeye de hitap ediyor.

Fàng Sōng

Sürdürülebilir mimari projelerden teknenin şekli bazı tasarım ögelerini belirledi ancak dönüştürülebilir mobilya ve pasif tasarım ögelerini uygulama kararı müşteriden ve tasarım ekibi tarafından verildi. Pasif tasarım ögelerin dahil edilmesiyle sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış. Sürdürülebilir mimari Fàng Sōng, kullanım sırasında katlanan ve açık alana ihtiyaç duyulduğunda duvarın içinde kaybolan masalar ve yataklarla çok işlevli bir alan konseptini test ediyor. Genel olarak tekne tümü kompakt bir şekilde yaklaşık 15 metre uzunluğunda ve 4 metrenin biraz üzerinde maksimum genişlikte açık güverte alanı, kapalı yaşam alanları, bir banyo ve bir mutfak içerir.

Fàng Sōng

İç tasarım her ayrıntıda işçiliğin kendini gösterdiği parlak kırmızı ve sarı renk paletine sahiptir. Ayrıca tekne güneşli günlerde güç sağlamak için güneş panelleri gibi yenilikçi özellikleri kapsar. 

Fàng Sōng

Sert günlerde veya akşam rüzgarı artığında bir topak sobası alanı yenilenebilir bir enerji kaynağıyla ısıtır. Tekne sahibinin ayrıca tekneyi uzun yolculuklar için yükseltmek amacıyla bir su arıtma sistemi ve biyolojik bir atık su arıtma ünitesi kurma planları var.

Fàng Sōng

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)