EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Su Kabilesi Kültürünü Yaşatan, Tekne Odaları

Çin’in Jiande şehrindeki Fuchun Nehri kıyısında yer alan tesis  bir grup tekne odası şeklinde tasarlanan bir yaşama alanı.

Birkaç yüz yıl önce Fuchun Nehri kıyısında yaşayan ve su kabilesi olarak adlandırılan hanedanlıkların balıkçılık kültürünü yaşatmak için yapılan bu  tesis, Çin Sanat Akademisi Peyzaj ve Mimarlık Tasarım Enstitüsü tarafından uyarlanmış.

Beş adet tekne biçimindeki olan ahşap kulübelerin ağaçların elverdiği yerlere yerleştirilmesiyle tekne odalarının yaklaşık üçte ikisi gölün üzerinde yüzüyor etkisi yaratan zarif bir görünüm sergilemekte. Şu anda farklı bir yaşam deneyimi sağlamak için otel odası olarak kullanılan tekne odaları 50 metrekarelik alanlardan oluşmakta. 

Çatının orta kısmına yerleştirilen pencereler, gökyüzünün ve ormanın tadı çıkartma imkânı sunarken, güneş ışığından da maksimum fayda sağlıyor. Tekne odasının yapı elemanları prefabrik olarak üretilmiş ve sahada monte edilerek inşası sürdürülmüş. Basit ve temiz olan bu inşaat yöntemi, verimlilik sağlamak ve ekolojik ortamı korumak için özellikle tercih edilmiş.

Her bir odanın kemer biçimli yapısı mekânın tekne formuna doğal yönelim sağlarken, mekânların düzenini ve ritmini de ortaya çıkartıyor. Yapısal mantık ve dekorasyonu birleştiren bu tasarım yöntemi, tekne odasının estetiğini oluştururken mekânsal gücün de bir göstergesi oluyor. Tekne odalar, misafirleri için mavi ve dingin bir gölün ortasında doğanın seslerine ve akışına ayak uydurulan huzurlu bir dinlenme alanı olarak hizmet veriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)