Time Space Existence Exhibition'da Kentsel Konut Tasarımını Yeniden Tanımlanıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
European Cultural Center (ECC), "Time Space Existence"ın 6. edisyonunun bir parçası olarak "Reconceptualizing Urban Housing" sergisini sundu. 20 Mayıs - 26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergi, dünyanın dört bir yanından, her biri özellikle kentsel ortamlarda toplu konutlara benzersiz bir bakış açısı sunan, kadın liderliğindeki çeşitli mimarlık uygulamalarını bir araya getiriyor. Sergilenen projeler Avrupa, Kuzey Amerika ve Uganda, Malezya ve Meksika gibi daha gelişmekte olan ülkelerden yaklaşımlar içeriyor.

Global konut krizini inceleyen sergi dünya genelinde, özellikle de yoğun nüfuslu kentsel alanlarda konut çözümlerine duyulan ihtiyaca dikkat çekiyor. Aslında talebi karşılamak için daha fazla konut inşa etme telaşının ortasında, kentsel konutlarda topluluk ve yaşanabilirlik gibi kritik unsurların geri planda kaldığı iddia ediliyor. Serginin etrafında döndüğü soru evrenseldir: kentsel toplu konutlar nasıl daha yaşanabilir hale getirilebilir ve konut tasarımları sakinlerin refahını ve yaşam kalitesini nasıl artırabilir?

Kentsel Konut Tasarımı

Öne çıkan projeler ve içerikleri, bina tipolojileri, iklimler, ekonomik faktörler ve kültürel etkiler açısından çeşitlilik gösterirken, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğe yönelik ortak bir bağlılığı da sürdürüyor. Aslında seçilen projeler konut tasarımında yeni bir çağı temsil ediyor ve yaşanabilirlik kavramını tamamen yeniden hayal etmeyi amaçlıyor. Bu projeler sosyal bağlantı, uyarlanabilirlik, kimlik ve bireysel eylemliliği araştırarak, ortak ve özel alanlar arasındaki hassas dengeyi birlikte keşfediyor. Ayrıca bu tasarımlar doğal ışık, havalandırma, peyzaj ve dış mekanlara erişimin optimizasyonuna öncelik verir. Her bir projenin özü, sadece ilgili sakinlerinin refahını artırmak için tasarlanan yerel bağlamına ve demografisine olan bağlılığıdır.

"Reconceptualizing Urban Housing" yapılı çevrenin kentsel nüfusun ihtiyaçlarına nasıl daha iyi hizmet edebileceğini araştırıyor. Sergi, dünya çapında toplumların canlılığını desteklemek için yeni yollar sunan kadın liderliğindeki mimarlık uygulamalarına bir mercek tutuyor.

Serginin kürasyonunda öne çıkan projeler ve mimarlık stüdyoları şunlardır:

Adengo Architecture, Uganda

Alison Brooks Architects, Birleşik Krallık

Dubbeldam Architecture + Design, Kanada

Eleena Jamil Architect, Malezya

Fernanda Canales Arquitectura, Meksika

Manuelle Gautrand Architecture, Fransa

Mecanoo, Hollanda

Meyer-Grohbruegge, Almanya

Studio Gang, ABD

Kentsel Konut Tasarımı

European Cultural Center, uluslararası değişimler yoluyla kültürü teşvik etmeye kendini adamış, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu yıl Venedik'te Urban Radicals'ın geçici pavyonu "A Brick for Venice"e ev sahipliği yaptı. Tamamen şehrin kanallarından elde edilen çamurla yapılan tuğlalardan oluşuyor. Yine Venedik'te, bu yıl altıncısı düzenlenen "Time Space Existence" kapsamında, çevre ve kentsel peyzaja odaklanmaktan inovasyon, yeniden kullanım, topluluk ve kapsayıcılık üzerine gelişen konuşmalara kadar, sürdürülebilirliğin çeşitli biçimlerde ifade edilmesine dikkat çeken bir grup sergisi hazırlandı. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)