Toronto Rıhtımını Yeniden Canlandırma Planı: Dikey Bahçe ve Ahşap Bina

Mimarlık stüdyosu Adjaye Associates, Toronto'nun sahilindeki Alison Brooks Architects ve Henning Larsen'ın binalarını içerecek bir gelişimin parçası olarak, Timber House adlı bitki kaplı bir bina tasarladı. Sahilde bulunan, uzun ve dar Ahşap Evin, tamamlandığında Kanada'daki en büyük ahşap konut yapılarından biri olacağı bildiriliyor.

Uygun fiyatlı konutların yanı sıra, yaşlılar için evler içerecek şekilde tasarlanan binanın cephesi, dar kirişlerle çaprazlanacak ve yeşillikler için verandalara sahip olacak. Alison Brooks Architects ve Danimarkalı stüdyo Henning Larsen tarafından yapılan yapıların yanı sıra, bu Ahşap Ev Toronto'daki İskele gelişiminin bir parçası olarak ilan edildi.

Ahşap Ev Projeleri
Alison Brooks'un Batı Eğrisi yuvarlak balkonlar ve bitkilerle kaplanacak

Dream Unlimited ve Great Gulf geliştiricileri için tasarlanan Quayside, beş kule, kentsel yeşil alan ve yerel halka adanmış kültürel binaları içerecek. Ahşap ev, Kanada şehrinin göl kıyısı boyunca 12 dönümlük bir alanı kaplayacak.

Projede ayrıca iki dönümlük ormanlık yeşil alan, çok amaçlı bir sanat mekânı ve ahşap binanın çatısını kaplayan bir kentsel çiftlik yer alacak. Dahası, waterfront projesinin arkasındaki ekip, “Kanada'nın ilk tamamen elektrikli” ana planı ve bu ölçekte ilk sıfır karbon topluluğu olmasını bekliyor. Waterfront Toronto başkanı George Zegarac, "Quayside'ı sakinlerinin, komşularının ve ziyaretçilerinin hayatlarını anlamlı bir şekilde iyileştiren bir topluluk haline getirmek için yola çıktık" dedi.

Toronto Mimarisi Örnekleri
Hava İskele Adjaye Kütle Kereste Toronto Adjaye Associate'in mass-kereste binası (üstte) Toronto'nun Quayside gelişiminin bir parçası olarak inşa edilecek (yukarıda)

Teklif, tüm binalarda 800'den fazla uygun fiyatlı konut birimi içeriyor. Adjaye Associate'in Ahşap Evine ek olarak, Quayside, ince kemerlerden yükselen ve Alison Brook Architects tarafından tasarlanan bir kule olan Western Curve'u da içerecek. Batı Eğrisinin hemen yanında ise, Hollandalı stüdyo Henning Larsen'in “Overstorey” adlı kulesi olacak.

SLA Peyzaj Mimarlarının ortak ormanı, dar bir Ahşap Ev ile bir dizi kule arasındaki boşluğu dolduracaktır. Bu iki dönümlük alan, sakinler ve ziyaretçiler için araçsız yeşil alanlar ağı sağlayacaktır. Teh developments kültür binalarının tasarımı henüz açıklanmadı, ancak tasarım yerli toplumu kutlamaya yönelik olacaktır.

Dikey Bahçe Örnekleri
Adjaye Associates, Toronto'nun rıhtımı için tesislerle kaplı toplu ahşap bina tasarlıyor

Toronto Quayside için yeni ve çalışan plan, Alfabe tarafından finanse edilen, Sidewalk Labs tarafından tasarlanan önceki 1.3 milyar dolarlık planın yerini alıyor. Şirket, Snhetta, Michael Green Architecture ve Heatherwick Studio da dahil olmak üzere bir grup yüksek profilli tasarım firmasına, kentsel verilerden ve sürdürülebilir malzemelerden en iyi şekilde yararlanan bir şehri hayal etmek için kararlı bir süreçte liderlik ediyordu; kablosuz, veri odaklı ve kitlesel ahşap dolu bir şehir.

Ancak, Mayıs 2020'de ve COVID-19 pandemisi nedeniyle, Sidewalk Labs CEO'su Daniel Doctoroff projenin iptalini kabul etti.

Yeşil Çatı Örnekleri
Ahşap Evde çatı bahçeleri ve seralar olacak

Toronto Rıhtımını yeniden canlandırma planı, Toronto için 2021 için ortaya çıkarılan birkaç büyük girişimden biri. Kalabalık ve aşırı aktif Medya, Kasım ayında kentte bir performans alanı için yeni tasarımlar ortaya koydu. Safdie'nin Toronto şehir merkezindeki ORCA mega geliştirme projesi Haziran ayında gerçeğe bir adım daha yaklaşırken, BDP Quadrangle Mayıs ayında şehir için 66 katlı karma kullanımlı bir kule duyurdu.

Sürdürülebilir Ekolojik Konut Örnekleri
Binalar arasındaki kentsel orman, araçsız bir bölge olacak

Gruba göre, yeni plan için yeni ortaklarla müzakerelerin 2022 sonbaharına kadar tamamlanması bekleniyor. Kalkınma planları oluşturulup belediye ve kalkınma onayları alındıkça, daha fazla bilgi kamuya açık hale getirilecektir.

Mimarlıkta Yeniden Canlanırma Örnekleri
Henning Larsen'ın Aşırı katlı binası, Adjaye Associates bloğunun karşısında yer alacak

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)